Putin reaguje na západní pomoc: Rusové použijí ty nejpokročilejší zbraně

Vše nasvědčuje tomu, že ruští velitelé vyšlou na ukrajinskou frontu bojové tanky nové generace. A to i navzdory stížnostem jednotek.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O nasazení nejpokročilejších bojových ruských tanků informuje web Express. Ruské síly přitom měly mít smíšené první dojmy ze zapojení tanků T-14 do provozu. Údajně byly ve špatném stavu. I ruský ministr obrany Sergej Šojgu popsal výrobu T-14 jako experimentální a přiznal některé problémy, uvádí Express. „Jak již bylo dříve oznámeno, Rusko pracovalo na přípravě malého počtu hlavních bojových tanků T-14 Armata pro první operační nasazení tohoto typu na Ukrajině“ cituje Express ze zprávy ruského resortu obrany.

Západ se rozhoupal

Ruské síly přitom v posledních měsících otálely s přijetím prvních přidělených tanků T-14 kvůli jejich stavu, píše Express. Není ale jasné, která šarže vyvolala negativní reakci. V posledních letech ruští představitelé veřejně přiznali problémy s motorem a termovizním systémem, což potvrdil i Šojgu, který v roce 2021 uvedl, že v roce 2022 bude vyráběna pouze exprerimentálně-průmyslová šarže. I proto se odborníci domnívají, že je nepravděpodobné, že by nějaké nasazené tanky splňovaly obvyklé standardy a byly by provozuschopné, dodává Express.

Zajímavostí je, že o vyslání nových ruských tanků na Ukrajinu rozhodl Putin v době, kdy NATO pošle Kyjevu desítky moderních bitevních tanků. Západní státy s dodávkami těžké techniky dlouho váhaly. Především Německo bylo ohledně poskytnutí svých leopardů velmi nerozhodné, jak Události247 psaly minulý týden. Před pár dny ale nakonec německý kancléř Olaf Scholz oznámil schválení dodávek tanků Leopard 2 pro Ukrajinu, což umožní i dalším spojencům provozujícím německé tanky jejich reexport pro Kyjev.

Ukrajina se má na co těšit

Německé rozhodnutí ocenil také britský premiér Rishi Sunak, který tento krok označil za „správné rozhodnutí“. I Velká Británie se rozhodla posílit ukrajinskou obrannou palebnou sílu a vyšle do válkou zasažené země tanky Challenger 2. Spojené státy pošlou zase tanky Abrams. Tato rozhodnutí ocenil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ve svém projevu uvedl, že klíčová bude teď hlavně rychlost dodávek západních tanků a jejich množství, informuje ČTK.

iZdroj fotografie: Boevaya mashina / Creative Commons / CC-BY-SA
Ruský tank T-14

„Musíme vytvořit takovou tankovou pěst svobody, že po jejích ranách se už tyranie nepostaví na nohy. Můžeme to dokázat, společně,“ uvedla ukrajinská hlava státu. Ukrajina má dostat 14 tanků Challenger 2, 31 tnaků M1 Abrams a až stovky tanků Leopard německé výroby, uvádí ČTK. Po tancích by podle Zelenského měly ze strany Západu následovat dodávky raket dlouhého doletu a letadel.

Rozhodnou místo raket nakonec podle vás tanky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad