Děti z okupovaných oblastí Ukrajiny jsou odváženy do Ruska k údajné převýchově. Nejde přitom jen o sirotky, ale i děti, jejichž rodiče stále žijí.
Podle studie americké Yaleovy univerzity drží Rusko minimálně šest tisíc ukrajinských dětí, informuje web Aljazeera. Převýchova malých Ukrajinců má probíhat hlavně na anektovaném poloostrově Krym. Výzkumníci odhalili nejméně 43 táborů a dalších zařízení, kde jsou drženi i ti nejmenší. Jde o děti i ve věku čtyř měsíců, uvádí Aljazeera. Některé z dětí byly i před invazí v péči ukrajinských státních institucí, ale v táborech se mají nacházet i děti, které stále mají své ukrajinské rodiče, píše web Deník.
Moskva se snaží působit v lepším světle
Podle zprávy univerzity mají zařízení jasný cíl, a to integrovat ukrajinské děti do „národní kultury, historie a společnosti“. Tím má Moskva porušovat Ženevské konvence o zacházení s civilisty během války. Nathaniel Raymond, který je jedním z výzkumníků, to proto nazývá „politickou převýchovou“. Vše mělo být schváleno i na nejvyšších místech, tedy i ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvádí Deník. Do operace jsou úzce zapojeni Putinovi spolupracovníci, hlavně Maria Lvová-Belová, která je zmocněnkyní pro práva dětí, píše web ČT24.
Některé děti navíc již v táborech nejsou, protože byly adoptovány ruskými rodinami či byli přemístěny do pěstounské péče v Rusku, píše dále Aljazeera. Na zprávu americké univerzity již reagovala ruská ambasáda ve Washingtonu, podle které Rusko přijímá děti, které byly nuceny uprchnout z Ukrajiny. „Děláme, co je v našich silách, abychom nezletilé lidi udrželi v rodinách. V případě nepřítomnosti nebo úmrtí rodičů a příbuzných, převedli sirotky pod opatrovnictví,“ cituje z prohlášení velvyslanectví web Aljazeera.
Tam ano, zpět už ne
Je tak evidentní, že se Rusko snaží vzbudit pocit, že ukrajinským dětem pouze pomáhá. Výzkumníci přitom zjistili, že v některých táborech je dětem už ve věku 14 let poskytnut vojenský výcvik, upozorňuje web ČT24. Nepodařilo se ale univerzitě získat důkazy o tom, že by děti byly následně nasazeny v bojích. Na Ukrajině také dochází k situacím, kdy jsou děti odvezeny pod záminkou bezplatného letního tábora. Rodiče své potomky ale poté už neuvidí.
Jedné z matek mělo být podle výzkumníků řečeno, že se děti nemohou vrátit, protože je na Ukrajině válka, píše ČT24. Někdy byl dokonce návrat dítěte zpět podmíněn ruským dobytím Izjumu. Jednomu chlapci bylo podle zprávy zase oznámeno, že se domů nevrátí kvůli svým „proukrajinským názorům“, dodává ČT24. Rusko již bylo vyzváno k zastavení adopcí a umožnění nezávislého vyšetření celé situace, včetně poskytnutí seznamu deportovaných dětí.