Nejtvrdší sankcí pro Rusko by bylo vyřazení z bankovní sítě SWIFT. Zemi to může dohnat k bankrotu

Západ uvažuje, že Rusko vyřadí z mezinárodní bankovní sítě. Uvalení jedné z nejtvrdších sankcí by mohlo vyústit až ve státní bankrot.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Západní státy plánují potrestat Rusko za vojenský útok na Ukrajinu. Jednou z možností je vyřazení země ze systému SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication). Jedná se o síť mezi bankami, která zajišťuje a zjednodušuje mezinárodní platební styk. Odpojení Ruska z tohoto systému by tak v podstatě znamenalo znemožnění převádění peněz do zahraničí i jejich přijímání, jak uvádí server CNN Prima NEWS.

K odstřihnutí vyzval i prezident Zeman

Systém SWIFT je tak velmi důležitým nástrojem, který je nedílnou součástí mezinárodní obchodu. Nejde jen o vývoz a dovoz zboží, ale především o platby za něj. Jako možné řešení ruské invaze, zmínil odstřihnutí Ruska od tohoto systému i český prezident Miloš Zeman. „Domnívám se, že je na čase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly původně plánovány. Mám tím na mysli především sankci v oblasti takzvaného SWIFT, což je mezinárodní bankovní či finanční síť, která by znamenala vyřazení Ruské federace z platebního styku,“ prohlásila česká hlava státu.

iZdroj fotografie: Depositphoto
Prezident Miloš Zeman

Takový krok by mohl mít výrazný dopad na ruský zahraniční obchod, a také přístup země na zahraniční kapitálové trhy. Finanční svět Ruska by byl de facto paralyzován. Nebylo by možné, aby zahraniční investoři obchodovali na ruské akciové burze. Odstřihnutí Ruské federace od systému SWIFT považuje za nejdrastičtější krok také ekonom Štěpán Křeček. Podle něj by to Rusko dostalo k bankrotu. „V podstatě by nebylo schopné financovat svůj dluh. Nikdo by nemohl kupovat dluhopisy, které by se Rusko snažilo vydávat,“ vysvětlil.

Kdo byl v minulosti od SWIFTU odpojen?

Zhruba 22 procent ruských vládních dluhopisů se přitom aktuálně nachází v rukou zahraničních věřitelů. Vyřazení z mezinárodního bankovního systému by pro Rusko znamenalo i konec obchodování se svými komoditami. Státy by neměly Rusku jak zaplatit za vyvezenou ropu nebo zemní plyn. Křeček v té souvislosti připomněl, že dřívější sankce dovedly některé ruské banky téměř ke krachu a došlo k výraznému zvýšení inflace. „Ruská ekonomika na to může opravdu doplatit,“ varuje ekonom a připomněl, že by takový krok ovlivnil i celý evropský trh.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Partie

Jak připomíná server iRozhlas, prvním státem světa, který byl vyloučen ze systému SWIFT, byl v březnu 2012 Irán. Důvodem byl sporný jaderný program Teheránu. Země v důsledku odstřihnutí od mezinárodního systému ztratila polovinu příjmů z vývozu ropy a třetinu zahraničního obchodu. Ke znovu připojení došlo v únoru 2016. Vyloučení Ruska ze systému SWIFT hrozilo už několikrát. Evropské finanční instituce upozorňují na to, že by Moskva nemusela po odpojení dál hradit své závazky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články