Kreml ostře reaguje na západní vyzbrojování Ukrajiny: Prodloužíte tím jenom utrpení Ukrajinců

V posledních dnech přichází hodně zpráv od západních spojenců, kteří se rozhodli poskytnout Ukrajině více bojových vozidel. Rusko reaguje.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента России / Creative Commons / CC BY
                   

Začátek roku je pro Ukrajinu obdobím dobrých zpráv. Západní spojenci jeden po druhém oznamují, že válkou zasažené zemi pošlou další dodávky zbraní. Během telefonického rozhovoru francouzský prezident Emmanuel Macron ujistil Volodymyra Zelenského, že hodlá posílit vojenskou pomoc Ukrajině, informuje web Onet. Elysejský palác proto souhlasí s dodáním obrněných průzkumných vozů AMX-10. Právě toto rozhodnutí okomentoval Kreml.

Dialog mezi Macronem a Putinem pokračuje

„Tyto dodávky mohou pouze způsobit bolest ukrajinskému lidu a prodloužit jeho utrpení, ale v zásadě nebudou schopny nic vyřešit a naruší proces dosahování cílů speciální vojenské operace,“ cituje web Onet mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Zároveň připomněl dialog mezi šéfem Elysejského paláce a Putinem. Pokud jde o vztahy mezi Putinem a Macronem, je známo, že jsou v kontaktu. V dialogu jsou mezery, ale v předchozí fázi byla komunikace užitečná a docela konstruktivní, a to navzdory všem existujícím neshodám,“ cituje mluvčího web Onet.

iZdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
Macron jako jeden z mála západních státníků zůstává s Putinem v kontaktu během ruské invaze na Ukrajinu alespoň telefonicky

Podle něj ale není vinna z dodávek zbraní jen Francie. „Víme, že kolektivní Evropa, Severoatlantická aliance a USA již napumpovaly na Ukrajinu desítky miliard dolarů prostřednictvím dodávek zbraní,“ cituje dále Peskova web Onet. Moskva musí v posledních dnech sledovat, jak západní spojenci přitvrzují svoji podporu válkou zasažené zemi. USA ohlásily další balíček pomoci v rekordní hodnotě, jak Události247 psaly v pondělí. Washington pošle podporu ve výši 3,75 miliard dolarů (zhruba 84 miliard korun).

Jedna pomoc za druhou

Součástí dodávky mají být i bojová vozidla Bradley, která mají být na frontě podle odborníků velmi nápomocná. „Určitě budou mít velký dopad, mají skvělou senzorovou výbavu a nesou protitankové řízené střely TOW. Ve válce v Zálivu se ukázaly jako extrémně účinné,“ uvedl pro web CNN Prima News bezpečnostní analytik Lukáš Visingr. Podle něj je možné z charakteru podpory USA vyčíst, že Washington je odhodlaný rozdrtit ruskou armádu, a to materiální převahou, podobně jako tu německou za druhé světové války, píše CNN Prima News.

„Americký válečný potenciál je obrovský. Jejich materiální převaha ve druhé světové válce rozdrtila německé síly na západní frontě. Prostřednictvím Ukrajiny jsou dnes připraveni něco takového udělat i s ruskou armádou,“ vysvětlil Visingr pro server CNN Prima News. K další podpoře se odhodlalo i Německo, které Kyjevu dodá několik desítek bojových vozidel Mardur. Dosud to přitom německý kancléř Olaf Scholz, údajně kvůli obavám z reakce Moskvy, odmítal.

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa