Putinovo Rusko je v paralýze: Lidé mají strach oslavit Den vítězství

Rusové si v úterý 9. května připomenou své vítězství nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Oslavy však budou jiné.

i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Web Onet informuje, že několik ruských měst zrušilo své tradiční přehlídky spojené s 9. květnem. Lidé jsou paralyzovaní a mají strach. Z bezpečnostních důvodů se letos nebude slavit v Kaluze, Rjazani, Orjoli, Saratově i v Ťuměni na Sibiři. Jedná o více než 20 měst. Některá města uvádí jako důvod i ochranu vojáků, kteří přijeli z bojů na Ukrajině. V Pskově zrušili oslavy, protože podle gubernátora Michaila Vedernikova se nachází v regionu mnoho členů ruské armády, kteří přijeli na rehabilitaci a zvuk ohňostrojů „vnímají úplně jinak“, píše iDnes.

Strach je očividný

Vedení Belgorodu přiznalo, že nechce „nepřítele provokovat velkým nahromaděním techniky a vojáků“, uvádí dále server iDnes. V tomto případě je to i pochopitelné, protože město je těsně u hranic s Ukrajinou. Bojí se ale evidentně také vzdálenější města. Poprvé v historii poválečného SSSR se nebude akce ke Dni vítězství konat v Brjansku, Krasnodaru či v Soči. Úřady navíc tento krok nijak nevysvětlily. Omezení se dotknou i samotné Moskvy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ostře sledovaná byla i loňská přehlídka v rámci Dne vítězství, na kterou nepřijel žádný zahraniční státník

Web Seznam Zprávy informuje, že se letos neuskuteční oblíbený průvod Nesmrtelného pluku, během kterého ulicemi chodí lidé s fotografiemi svých blízkých, kteří bojovali ve druhé světové válce. Památku obětí mají Rusové podle úřadů letos uctít jinak. Jako radu úřady uvedly dát snímky zemřelých válečných veteránů do oken, připnout si je na klopu, případně je sdílet na sociálních sítích, píše web Seznam Zprávy. Ještě loni přitom šel v průvodu sám ruský prezident Vladimir Putin s fotografií svého otce.

Vše jinak nejen kvůli bezpečnosti

Průvod je možná podle některých odborníků zrušen také proto, aby lidé nepřišli s fotografiemi padlých na Ukrajině. To by mohlo ukázat rozsah ruských ztrát ve válce, uvádí web Seznam Zprávy. Tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí nicméně bude, i když ji také budou provázet změny oproti předchozím letem. Oficiálně kvůli bezpečnosti. Na možnost útoku na Moskvu v Den vítězství upozornily Události247 již minulý týden.

Ve hře je útok dronem. Tuto teorii podpořil i středeční incident, kdy byl na Kreml cizí bezpilotní letoun vyslán. Z činu viní Rusko Ukrajinu a Moskva dokonce sousední zemi obvinila z pokusu o atentát na Putina, píše web Seznam Zprávy. Zřejmě i proto nakonec mají být oslavy na moskevském náměstí o poznání menší než v minulosti. Web iDnes píše, že bude k vidění nejen menší množství armádní techniky, ale půjde také o starší stroje, protože ty nové jsou potřebné na ukrajinské frontě.

Vyjde Putin do ulic?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články