Uprchli před Putinovou diktaturou. Teď musí žít na letišti jako bezdomovci

Ruský prezident Vladimir Putin loni na podzim vyhlásil částečnou mobilizaci a následně desítky tisíc mužů odjely raději ze země.

i Zdroj fotografie: Forest and Kim Starr / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Web Onet připomíná, že šéf Kremlu oznámil částečnou mobilizaci v září 2022 v rámci svého projevu k národu. Důvodem měla být „ochrana Ruska, jeho suverenity, územní celistvosti a zajištění bezpečnosti ruského lidu“. Zdaleka ne všichni obyvatelé se s tím ale ztotožnili. V zemi v reakci na to probíhaly protiválečné protesty, a také rychle mizely letenky do jiných zemí, jak Události247 psaly. Řada lidí utekla před Putinovou diktaturou v panice, že by musely bojovat. Ti, kteří si nemohli dovolit drahé letenky, zvolili pozemní cestu.

Nemilé přivítání

Cestující autem si nemohli příliš z cílových destinací vybírat. Naopak ti, co mohli nasednout na letadlo měli široký výběr, kam se před mobilizací ukrýt. Onet informuje o příběhu pěti Rusů, kteří se vydali s nadějí na azyl do Jižní Koreje. Nesetkali se ale s milým uvítáním. Naopak úřady asijské země je odmítly přijmout a následkem je jejich pobyt na letišti, kde žijí téměř jako bezdomovci. Už několik měsíců tak muži žijí v letištní hale v Soulu. V žádném případě se nechtějí vzdát a vrátit se do Ruska, píše web Onet.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ruská mobilizace: Chaos a neobjasněná úmrtí u nových branců armády

„Nechci ubližovat lidem. Já taky nechci umřít. Ale cítím, že tento konflikt je politický. Podle mého názoru jde o imperialistickou válku, o dobytí sousedního bratrského národa,“ uvedl pro server CNN jeden z Rusů, který ze země před mobilizací utekl. Všech pět mužů do Jižní Koreje nedorazilo společně. Tři z nich jsou v asijské zemi od října, další dva od listopadu. Každý z nich cestoval zvlášť. Nyní ale společně žijí v odletovém prostoru letiště. Všem jihokorejské ministerstvo spravedlnosti zamítlo udělit statut uprchlíka.

Pouze jedno jídlo denně

Podle úřadů útěk z odvodu do armády není důvodem pro udělení takového statusu. Rusové se proti rozhodnutí odvolali a do konce ledna očekávají konečný verdikt. Podle jejich právníka je zatím o ně postaráno jen částečně. Mají zajištěno jedno jídlo denně, a to oběd. Po zbytek dne pak jí chleba,“ cituje vyjádření Lee Jong-Chana web Onet. Muži mohou také využívat na letišti sprchy. S praním oblečení si ale musí poradit ručně v umyvadlech, protože nemohou opustit odletový prostor.

Problémem to může být v případě zdravotních problémů. „Mají omezený přístup k lékařské péči a žádnou podporu pro své duševní zdraví, což je důležité, a to vzhledem k jejich nejisté situaci,“ uvedl pro CNN právník. Web Onet připomíná, že branná povinnost je v Jižní Koreji citlivé téma. Vojenská služba je v zemi povinná pro všechny práceschopné muže ve věku od 18 do 35 let.

Dokážete si život na letišti představit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články