Putinova armáda páchá jeden válečný zločin za druhým. Zaměřují se i na malé děti

Během války na Ukrajině se objevilo mnoho obvinění ze sexuálního násilí ruskými vojáky. Poslední popsaný případ vyvolal obzvlášť silné emoce.

i Zdroj fotografie: Vyacheslav Argenberg / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Web Express informuje, že dva ruští odstřelovači čelí obvinění ze sexuálního napadení. V březnu loňského roku měli ve městě Brovary hromadně znásilnit ženu a její čtyřletou dceru. Hrůzného činu se snipeři měli dopustit se zbraní v ruce a za přítomnosti otce dítěte, uvádí agentura Reuters. Podle spisů ukrajinské prokuratury je případ součástí několika sexuálních zločinů, které mají na svědomí ruští vojáci 15. samostatné motostřelecké brigády. Jde o nejrozsáhlejší obvinění ze sexuálního zneužívání od začátku války, píše web Seznam Zprávy.

Vojáci se posilnili alkoholem

Členové ruské armády se do města Brovary dostali několik dní po začátku obléhání Kyjeva. Jejich řádění na místě neznalo mezí. Nejenže rabovali, ale také údajně pod pohrůžkami násilí nutili obyvatele k pohlavnímu styku. K tomu nejhoršímu došlo 13. března 2022, kdy vojáci „ve stavu alkoholového opojení vnikli na dvůr domu, kde žila mladá rodina“, cituje ze zprávy prokurátorů web Seznam Zprávy. Ruští odstřelovači ve věku 28 a 32 let se neštítili ničeho. Svědci popsali průběh jejich zrůdného chování.

Muže zbili kovovým hrncem a následně ho donutili klečet, zatímco jeho ženu hromadně znásilňovali. Jeden z vojáků měl pak říci čtyřleté dívce, že z ní „udělá ženu“, uvádí web Express. Žalobci poskytli pouze jméno mladšího muže. Má jít o Jevgenije Černokněžnije, který se již měl vrátit zpět do Ruska. Starší voják na Ukrajině podle Reuters během bojů zemřel. Na základě internetové databáze osob se mělo podařit agentuře Reuters kontaktovat bratra Černokněžnije, který uvedl, že vojáka není možné sehnat, protože zemřel.

Odsouzena byla zatím jen hrstka

Ruští snipeři nemají na svědomí jen zneužití ženy a její malé dcery. Po popsaném útoku měli údajně vstoupit také do sousedního domu staršího páru. Prokuratura tvrdí, že tam sexuálně zneužili 41letou těhotnou ženu a 17letou dívku, popisuje web Seznam Zprávy. Jmenovaní muži byli součástí šestičlenné skupiny vojáků, kteří měli v jiném domě hromadně znásilnit patnáctiletou dívku a její matku, uvádí dále web Express. Všechny obětí sexuálního násilí přežily a byla jim poskytnuta psychologická a lékařská pomoc, dodává Express.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Po odchodu ruských vojáků byly v ulicích města Buča nalezena mrtvá těla a spousta hrobů

Někteří ale neměli takové štěstí, protože ukrajinská prokuratura vyšetřuje ze stejné doby také několik vražd, uvádí Seznam Zprávy. Celkem ukrajinská generální prokuratura řeší více než 71 tisíc oznámení o válečných zločinech. S potrestáním je to horší. Odsouzeno zatím bylo za válečné zločiny jen 26 Rusů. Jedním z nich je Vadim Šišimarin, který loni zastřelil 62letého Ukrajince ve vesnici Čupachivka. Za svůj čin dostal doživotí, jak Události247 psaly loni v květnu. Odvolací soud posléze jeho trest snížil na 15 let vězení, píší Novinky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem