Doživotí. V Kyjevě padl první trest za zavraždění ukrajinského civilisty. Ruský voják se chce odvolat

Jednadvacetiletý seržant Vadim Šišimarin měl podle obžaloby 28. února na rozkaz jiného ruského vojáka zastřelit z okna auta dvaašedesátiletého Ukrajince ve vsi Čupachivka.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Moskva podle iRozhlasu tvrdí, že ruští vojáci neútočí na civilisty a nemíří na civilní objekty, ačkoliv existuje množství důkazů svědčících o opaku, informuje dále iRozhlas. Jedním z nich je i Šišimarin. Podle ukrajinské generální prokuratury voják porušil „válečná pravidla a zvyklosti,“ píše iRozhlas. Na konci února společně s dalšími čtyřmi ruskými vojáky ukradl auto, aby uprchli před útokem ukrajinských sil. Ukrajinská prokuratura dále uvádí, že vojáci autem dojeli do Čupachivky, kde uviděli civilistu, který vedl kolo a telefonoval, dodává iRozhlas.

Svou vinu přiznal hned v první den procesu

Šišimarin údajně dostal od dalšího vojáka rozkaz neozbrojeného civilistu zabít, aby nemohl informovat ukrajinskou armádu o pohybu Rusů, píše BBC. Přes otevřené okno automobilu měl následně vypálit několik ran z útočné pušky a zasáhnout civilistu do hlavy. Muž na místě zemřel, uvádí obžaloba podle BBC.

„Lituji toho, co jsem udělal. Byl jsem v té situaci nervózní. Nechtěl jsem zabít,“ pronesl voják před soudem. O den dříve vypověděl, že jednal na přímý rozkaz. Nechtěl jsem ho zabít. Vystřelil jsem, aby mi (ostatní vojáci) dali pokoj, cituje vojákovu výpověď BBC. Soud podle listu Ukrajinska pravda odmítl tvrzení obhajoby, že Šišimarin jen plnil rozkaz. Ten totiž vydal voják, který nebyl Šišimarinovým velitelem, a sám rozkaz byl podle soudu zločinný, píše BBC.

Šance pro zajaté ukrajinské vojáky

„Samozřejmě nás zajímá osud našeho občana,“ řekl Dmitrij Peskov podle agentury TASS. „Osud každého ruského občana má pro nás prvořadý význam,“ uvedl Peskov podle agentury a dodal, že Moskva prakticky nemá možnost, jak bránit zájmy vojáka na místě, protože ruské zastupitelské úřady na Ukrajině nefungují, informuje TASS.

Vdova po zastřeleném muži podle agentury Unian před soudem uvedla, že požaduje pro okupanta doživotí, ale že nebude proti, pokud ruského vojáka vymění za zajaté ukrajinské vojáky z oceláren Azovstal v Mariupolu. „Jestli vymění, a to i za naše obránce z Mariupolu, nebudu proti, budu pro,“ cituje její slova pronesená u soudu

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články