Důchodce čekají horší časy. Přidávání penzí odzvonilo

Valorizace důchodů je aktuálně horkým tématem. Vláda se chystá trvale změnit podmínky, na základě kterých budou penze v budoucnu růst.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Již příští týden by mohl kabinet Petra Fialy projednat návrh novely s trvalou změnou valorizace penzí, informuje web Blesk. Úpravy by měly podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Evy Davidové platit už od července roku 2024. Podle šéfa resortu Mariana Jurečky se původně pracovalo se třemi verzemi úprav, nyní už je na stole jen jedna.

Konečná podoba úpravy není jasná

Web Novinky připomíná, že jedna z variant počítala s tím, že se mimořádná valorizace zruší úplně a vysoká inflace bude důchodcům kompenzována vždy v lednu při řádné valorizaci. Podle druhé verze by naopak byl vyplácen jednorázový příspěvek ve výši 5 tisíc korun. Třetí varianta pak spočívala v navyšování penzí jen o polovinu inflace, uvádí web Novinky. Výsledná podoba zákona má být podle ministerstva kombinací všech tří možností. Jisté však je, že dosavadnímu tempu přidávání penzí odzvonilo a důchodce tak čekají horší časy

iZdroj fotografie: Depositphotos
Marian Jurečka: U důchodového věku je nutno diferencovat mezi profesemi

Konkrétní znění zákona ale zatím Jurečka nezveřejnil. Úpravy chce totiž nejdříve projednat s dalšími stranami, které mají k novele námitky. „Napřed dokončím diskuse a konzultace nad návrhem valorizačního mechanismu a podmínek pro předčasné důchody s opozičními partnery a se zástupci odborů a zaměstnavatelů, pak teprve bude následovat legislativní proces a pak v řádu příštích týdnů po meziresortním připomínkovém řízení by o tom jednala vláda,“ řekl ministr pro ČTK.

Jurečka již má za sebou schůzku s představiteli hutí ANO, brzy se sejde také se zástupci SPD, poté přijdou na řadu odboráři a zaměstnavatelé. Není tak jasné, jestli vláda změnu valorizací stihne projednat už v příštím týdnu. Záměrem úprav je zpomalit růst penzí, které výrazně zatěžují státní rozpočet. Jako nutný krok to kvůli ozdravení veřejných financí doporučují i zástupci Národní rozpočtové rady a Národní ekonomické rady vlády.

Novela je centrem sporu

Web Blesk připomíná, že v lednu se důchody vždy valorizují o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. V průběhu roku se pak zvyšují mimořádně, pokud inflace za sledované období překročí 5 procent. I proto má dojít k další mimořádné valorizaci v červnu. Podle dosavadních výpočtů se měly od poloviny roku důchody zvýšit v průměru o 1770 korun. Vláda ale ve stavu legislativní nouze prosadila novelu valorizace důchodů, na základě které vzroste průměrná měsíční penze jen o 760 korun, uvádí web iDnes.

Norma již úspěšně prošla Sněmovnou, Senátem a tento týden potvrdil spornou legislativu podpisem i prezident Petr Pavel, uvádí dále iDnes. Nová hlava státu zároveň ale vyjádřila pochybnosti nad legislativním procesem, a proto považuje za nezbytné přezkoumání novely Ústavním soudem. Opoziční hnutí ANO již avizovalo, že se na soudní orgán ochrany ústavnosti hodlá obrátit. Vláda plánuje i další změny ohledně penzí. Web CNN Prima News informuje, že pravděpodobně dojde ke zvýšení věku odchodu do důchodu, a to zřejmě až na 68 let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety