Kreml láká ruské učitele, aby odjeli do okupovaných regionů a podíleli se na přípravě vzdělávání pro ukrajinské děti. Ukrajinská historie má mít ruský pohled.
Jak píše server The Washington Post, Rusko slibuje učitelům za práci v okupovaných ukrajinských oblastech nadprůměrné platy. Například v Čuvašsku je průměrný měsíční plat zhruba 550 dolarů. Učitelé, kteří z oblasti vzdálené 650 kilometrů východně od Moskvy odjedou na Ukrajinu, si mohou přijít na více než 2 900 dolarů měsíčně. A to je pro řadu kantorů velmi lákavá nabídka.
Většinu láká vysoký plat
„Potřebujeme učitele pro Záporoží a Chersonský region na letní období, tedy 8600 rublů denně. Úkolem je připravit školy na nový školní rok. Doprava tam a zpět zdarma. Ubytování a strava v jednání,“ cituje z příspěvku ze 17. června ředitele školy v Čuvašsku server The Washington Post. Šéf ruské školy také kantory ujišťoval, že je v okupovaných oblastech bezpečno. I proto se zřejmě někteří učitelé nechali nabídkou zlákat. Lidé je ale v chatu na sociální síti, který poskytla nezávislá ruská Aliance učitelů upozornili, že takový „výlet nemůže přinést nic dobrého“.
Přesto je zájem velký. Jak píše web The Washington Post s odkazem na dagestánské ministerstvo školství, k odchodu na Ukrajinu se přihlásilo minimálně 250 ruských učitelů. Vzdělávat mají děti v Luhanské a Doněcké oblasti, Záporoží a také v Chersonu. Motivem je pro kantory hlavně lukrativní plat, což potvrdil také Georgij Grigorijev z města Iževsk, který učí ruštinu, literaturu, chemii a biologii. „Možná tam zůstanu a koupím si tam byt. Nemám co ztratit,“ uvedl pro server The Washington Post.
Změny nastanou i v Rusku
Rusko pomocí učitelů zintenzivní rusifikační kampaň. Jak píše web iDnes, ta je zřejmě navržena tak, aby potlačila jakýkoli smysl Ukrajinců pro svou historii, národnost i jazyk. Už v červnu ruský ministr školství Sergej Kravcov uvedl, že „ukrajinské školství musí být opraveno“. Následně v červenci oznámila Putinova strana Jednotné Rusko, že na Ukrajinu už dorazili první kantoři a do měst přišla první várka ruských učebnic. „Ukrajinské děti musí být vychovávány v tradicích přátelství s Rusy,“ cituje web iDnes šéfa ruského školství.
Změny ve vzdělávání neprobíhají jen na Ukrajině, uvádí server The Washington Post. Ruské školy byly nedávno vyzvány, aby přepracovaly systém a vybudovaly novou „vlasteneckou generaci“. Dětem má být vštěpována od nízkého věku láska k vlasti a přesvědčení o její neomylnosti a velkoleposti. V ruských učebnicích mají přibýt také informace o boji za nezávislost Donbasu. Jak píše server The Washington Post, studijní podklady mají odrážet Putinův názor, že Ukrajina nikdy nebyla skutečným státem.