Stovky milionů korun: Tolik peněz mohou čeští senioři získat zpátky. Musí si ale najít zmocněnce

Jeden z velkých podvodů na seniorech se blíží do své další fáze. Pro jednání u soudu si ale musí poškození zvolit svého právního zástupce. Řada z nich o tom neví.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O možnosti uplatňovat náhradu škody v případu podvodu holdingem Ramfin informuje web ČT24. Senioři, kteří přišli o své peníze, mají poslední den na to, aby si zvolili svého právního zástupce pro jednání u soudu. Podle Národní centrály proti organizovanému zločinu k tomu přistoupilo jen minimum podvedených, píše dále web ČT24. Konkrétně jde o 75 lidí.

Senioři přišli o čtvrt miliardy

Bez zmocněnce přitom nemohou uplatňovat v trestním řízení svá procesní práva včetně uplatnění nároku na náhradu škody. Odborníci upozorňují, že podvedení jsou z velké části starší lidé, kteří nevědí, jak ve věci postupovat, případně se bojí dalších nákladů. Obavy jsou v takovém případě liché. „Senior je zvlášť zranitelná oběť trestné činnosti, a tudíž je jim podle zákona poskytovaná právní pomoc bezplatně, hradí ji stát,“ vysvětlila pro server ČT24 advokátka Gabriela Růžičková, která některé poškozené seniory zastupuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Důchodci

O zmocněnce mohou podvedení požádat soud, nebo si ho aktivně vyhledat sami. Nemusí přitom jít jen o advokáta. Jak informuje Policie ČR, zmocněncem může být i příbuzný či známý poškozeného. Zároveň ale platí, aby zmocněnec v hlavním líčení nevystupoval jako svědek, tlumočník či znalec. Senioři podvedení společností Ramfin by to ale rozhodně neměli nechat být. Jak připomíná web Lidovky, podvodníci měli ze seniorů vylákat částku přesahující 234 milionů korun.

Pachatelům hrozí deset let vězení

Obviněny byly v případu čtyři osoby, které měly podvedeným tvrdit nepravdivé informace o zhodnocení jejich úspor formou investic. Seniory tyto osoby oslovovaly prostřednictvím celostátní slevové společnosti pod záminkou pomoci a poradenství. Všem teď hrozí až desetileté vězení. „Jednání osob je v tomto případě zvláště zavrženíhodné s ohledem na to, že jejich cílem měly být osoby vyššího věku,“ uvedl v dubnu k případu mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vězení

Nejstarším podvedeným byl člověk narozený v roce 1929. O své peníze přišel i Ladislav Čermák, který v dobré víře do společnosti Ramfin vložil 300 tisíc korun. „Bylo vidět, že to mají naučené, samé plusy. Člověk v mém věku na to zkrátka kývnul,“ cituje jeho slova web ČT24. Čermák je jedním z mála, kteří mají v případu zajištěného zmocněnce a bude se tak moci dočkat odškodnění.

Diskuze Vstoupit do diskuze
93 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články