Některé západní společnosti dál působí v Rusku. Ukrajina zveřejnila jejich seznam

Většina západních společností reagovala na ruskou invazi na Ukrajinu rázně a ruský trh opustila. Netýká se to ale zdaleka všech firem a některé dělají, že se nic neděje.

i Zdroj fotografie: Alexander Davronov/ Creative Commons / CC BY
                   

Obchodování s Ruskem podporuje jeho vojenskou mašinerii. Touto zkratkou Ukrajina vysvětluje, proč je takové jednání neodpustitelné. Web Business Insider píše, že ukrajinská Národní agentura pro prevenci korupce (NACP) zveřejnila nový seznam společností, které s Moskvou nadále udržují obchodní vztahy. Dokument má název „Mezinárodní sponzoři války“ a NACP si od zveřejnění slibuje, že to na dotyčné společnosti zvýší tlak, aby opustily ruský trh. „Pověst hraje ve světě nadnárodních korporací klíčovou roli,“ cituje Business Insider ze zprávy NACP.

Počet firem obchodujících s Ruskem roste

Zatímco některé firmy v Rusku obchodují přímo, jiné nepřímo, píše web Business Insider. NACP také informuje, že všechny firmy ze seznamu jsou automaticky uvedeny také v databází World-Check, která pomáhá ke snadné identifikaci podnikatelů, jež porušují sankce, jsou podezřelí z praní špinavých peněz či korupce. Přestože na takovém seznamu by dobrovolně asi žádná ze společností být nechtěla, překvapivé je, že seznam firem obchodujících s Ruskem se podle NACP rozrůstá. V polovině února bylo takových firem 15, nyní je jich o 5 více.

Celkem na seznamu figuruje 20 v Rusku působících firem z 10 západních zemí. Mnohé z nich jsou přitom velmi známé společnosti, které se ve světě těší značné oblibě. Jednou z nich je francouzský řetězec hobby marketů Leroy Merlin, jež patří rodině Mulliez ovládající skupinu Adeo. Firma svůj příklon k Rusku přiznává. Jak web Business Insider připomíná, necelý měsíc po invazi společnost uvedla, že neplánuje omezení provozu v Rusku. Před pár dny ale firma oznámila odchod z ruského trhu. Svých více než 100 prodejen plánuje přenechat ruskému vedení.

Adeo vlastní i supermarkety Auchan

Podobně jako hobby markety v Rusku nadále působí i řetězec supermarketů Auchan, jež se proto na seznamu NACP také objevil. Ukrajinský úřad ale společnosti vyčítá i jiné aktivity. „Pod rouškou humanitární pomoci pro civilisty zásobuje ruskou armádu na okupovaných ukrajinských územích zbožím a pomáhá vojenským náborovým úřadům při náboru branců,“ cituje ze zprávy web Business Insider.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bonduelle v Rusku zůstává, ale údajně už v zemi neplánuje investovat a dále růst

Také další společnost ze seznamu pochází z Francie. Jedná se o skupinu Bonduelle, na kterou navíc na začátku roku padlo také další obvinění. Jak Událsoti247 psaly v lednu, na sociálních sítích kolovaly fotografie dárkového koše určeného členům ruské armády pocházející právě od společnosti Bonduelle. Francouzská firma to ale následně popřela. Výčet firem obchodujících s Ruskem pak zahrnuje i další známé značky jako třeba německou skupinu Metro nebo americkou Procter & Gamble, pod kterou spadají značky Ariel, Gillette či Pampers.

Dále na ruském trhu působí francouzské Yves Rocher, britská Mondi či rakouská Raiffeisen Bank International. Právě zmíněná bankovní společnost přitom podle NACP do ruského rozpočtu v roce 2022 přispěla 559 miliony eur, což je téměř pětkrát víc než v roce 2021, píše web The New Voice of Ukraine. „Některé známé banky pravděpodobně doufají, že pokud budou pokračovat v práci v Moskvě, teroristický stát si od nich vezme obrovské půjčky na zaplacení reparací Ukrajině,“ cituje web The New Voice of Ukraine vyjádření NACP v příspěvku na síti Telegram.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články