Ceny paliv v roce 2023: Řidiče čekají velké trable, letošní ceny byly jen předzvěstí pohromy

Situace kolem pohonných hmot byla v letošním roce velmi nejistá hlavně kvůli válce na Ukrajině. Ta bude zřejmě pokračovat i v roce příštím.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Benzín i nafta v posledních týdnech prudce zlevňují. V minulém týdnu průměrná cena u Naturalu 95 klesla o 87 haléřů za litr a nafta je levnější dokonce o 1,14 koruny, píše ČTK. Od konce října, kdy začal trend snižování cen pohonných hmot klesla cena benzínu o 4,50 koruny za litr a nafta o 7,50 koruny. Aktuálně se prodává litr benzínu Natural 95 na českých čerpacích stanicích v průměru za 38,32 koruny za litr (1,64 euro) a litr nafty za 39,85 koruny (1,7 euro), uvádí server E15.

Závěr roku má být klidný

Ceny v Česku jsou tedy velmi podobné průměru Evropské unie, který u nafty činí 1,78 euro a u benzinu 1,65 euro. I do konce roku by měly hodnoty na totemech čerpacích stanic motoristy těšit. Podle odborníků bude v nejbližších týdnech cena paliv dál klesat, experti se jen neshodnou o kolik. Někteří očekávají další zlevnění v řádech korun, další jen o několik desítek haléřů, píše ČTK. Důvodem je rozhodnutí kartelu OPEC, které zatím nepřistoupilo k omezení produkce ropy, což pozitivně ovlivnilo ceny na trhu.

Kartami ale může zamíchat evropské embargo na ruskou ropu, které začalo platit tento týden. Situaci také ovlivňuje válka na Ukrajině, která se zatím neblíží ke svému konci. Není vyloučen další nečekaný krok ruského prezidenta Vladimira Putina. Ukrajině se v posledních týdnech daří osvobozovat některá okupovaná území, což riziko tvrdé odpovědi Ruska zvyšuje. Celý demokratický svět si přeje výhru Ukrajiny, ale následky takového vývoje události mohou být fatální.

Vyhlídky jsou velmi nejisté

Putinovi se také nemusí líbit rozhodnutí Evropské unie a zemí G7 o zastropování cen ruské ropy. Ukazuje se, že dochází k prvním potížím s tím spojených. Ropné tankery směřující z ruských přístavů v Černém moři se hromadí u tureckých průlivů Bospor a Dardanely, informuje web Seznam Zprávy. Šéf Kreml si jistě najde cestu, jak se opatření vyhnout a bude prodávat ropu jiným zemím, které se na rozhodnutí nepodílejí. Je také ale možné, že bude chtít za vznik problémů po Západu odplatu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výjimku z evropského embarga na ruskou ropu má jen Česko, Slovensko a Maďarsko

Situace kolem ropy se může opět natolik vyhrotit, že řidiči mohou být zase svědky prudkého růstu v příštím roce. Nikdo nedokáže vyloučit, že cena za litr nafty či benzínu nebude opět převyšovat částku 50 korun, jak tomu bylo v prvních měsících konfliktu na Ukrajině. Příliš to neovlivní ani stát. Česko sice do konce roku 2023 snížilo spotřební daň na pohonné hmoty o 1,50 koruny za litr, ale v konečné prodejní ceně se toto opatření příliš neprojevilo, připomíná web E15. Spotřební daň může cenu zvýšit, ale naopak to nutně nefunguje.

Hledáte na internetu, kde nejlevněji a nejblíže natankovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články