Ceny energií mohou z lyžování udělat nedostupnou záležitost. V některých státech už uvažují, že sníží rychlost lanovek a vleků a zruší noční lyžování.
Uplynulé dvě sezony byly pro skiareály velmi náročné. Kvůli pandemii covidu-19 nemohly mnoho měsíců fungovat a přišly tak o velké zisky. Letos se žádná výrazná omezení kvůli šíření onemocnění nepředpokládají, přesto si provozovatelé sjezdovek oddychnout nemohou, píše E15. Naopak. Vysoké ceny energií nutí skiareály hledat způsoby, jak na nákladech ušetřit. Některé z nich, například zasněžování pomocí elektřiny z dieselových agregátů, jsou až absurdní a navíc nemusí stačit, jak píše web E15.
Lyžování se letos velmi prodraží
Podle Asociace provozovatelů lanovek v minulých letech tvořily energie až třetinu nákladů. Je tak zřejmé, že v situaci, kdy cena elektřiny stoupla až sedminásobně a cena plynu až desetinásobně budou muset skiareály výrazně zdražit. Lyžování se tak může stát z masivního sportu zábavou jen pro bohaté. A nejde jen o situaci v Česku. I v zemích s vyhlášenými zimními středisky se otevřeně mluví o omezeních. Řada provozovatelů upozornila už na konci léta, že nebude mít dost prostředků na provoz kvůli rostoucím nákladům za energie, dodává E15.
Přispívá k tomu také situace z minulých let, kdy si skiareály nemohly vytvořit finanční rezervu, protože kvůli pandemii musely mít zavřeno. Řada z nich je tak na pokraji krachu. Ostatní hledají způsoby, jak tomu předejít. V Rakousku se plánuje řada omezení. Sdružení tyrolských lyžařských areálu předpokládá, že v provozu bude v letošní sezoně méně lanovek a večerní či noční lyžování bude kvůli úspoře na osvětlení úplně zrušeno, píše server Echo24.
Pomalé lanovky
Ceny energií se promítnou i do cen permanentek. Rakousko počítá u lanovek se zdražením minimálně o deset procent. S plošným růstem cen počítají také v Itálii, píše dále web Echo24. Důvodem je nejen nárůst nákladů za elektřinu, ale také za pohonné hmoty, bez kterých není možné každodenně upravovat sjezdovky. Řada lidí tak může svou oblíbenou aktivitu kvůli vysokým cenám letos vypustit. Lyžaři si mohou zimní dovolenou na horách rozmyslet zdražení v ubytovacích službách.
Hoteliéři se také chystají zvyšovat ceny. Dá se tak očekávat, že řada turistů své předjednané pobyty zruší. Do situace ve skiareálech mohou navíc negativně zasáhnout také vlády jednotlivých států, doplňuje Echo24. Ty uvažují, že plošně zavedou snížení spotřeby energie, což výrazně zasáhne i provozovatele lanovek. Například Švýcarsko plánuje snížit spotřebu o 20 procent, Francie pak o deset, připomíná web Echo24. Může tak dojít na opatření jako je zpomalování rychlosti lanovek, vypnutí výtahů, přibližovacích pásů nebo zavření kohoutků na teplou vodu.