SPOLU versus Piráti: Fialova koalice chce vyvážet hendikepované lidi do Sudet, tvrdí známý pirátský politik

Společné vládnutí neznamená shodu na všech záležitostech. Potvrzuje to i koalice SPOLU s uskupením Pirátů a zástupců Starostů a nezávislých.

i Zdroj fotografie: S vědomím Petr Fiala / Twitter
                   

Po vítězství koalice SPOLU v loňských parlamentních volbách bylo celkem jasné, kdo vytvoří vládu. Kromě zástupců ODS, TOP 09 a KDU-ČSL se proti hnutí ANO vymezovala výrazně také koalice složená z Pirátské strany a hnutí STAN. Jediná věc, která se do poslední chvíle diskutovala, bylo zapojení Pirátů do vlády, protože volební výsledek byl propadákem. I se čtyřmi poslanci se ale nakonec i Pirátská strana stala součástí vlády. Zástupci pětikoalice proto podepsali v listopadu loňského roku koaliční smlouvu, připomíná web iRozhlas.

Další rozepře v pětikoalici

Za rok vládnutí plného různých skandálů je možné zatím říct, že rozhodně nejde o vedení země, které si řada lidí představovala. Válku na Ukrajině a astronomickou inflaci sice před rokem nikdo nepředpokládal, i přesto je vládnutí kabinetu Petra Fialy spíše fiaskem. Lidé si stěžují hlavně na nedostatečnou pomoc v době krize, což dávají jasně najevo na demonstracích. Na mnoha věcech se pětikoalice evidentně neshodne nejen s občany, ale také mezi sebou. Představitelé stran si neváhají rozpory řešit na sociálních sítích.

„Pražské SPOLU chce pokračovat v komunistické praxi vyvážení hendikepovaných Pražanů do Sudet desítky kilometrů od domova,“ cituje web Echo24 vyjádření primátora Zdeňka Hřib na Twitteru. Podle Piráta se snaží koalice SPOLU odvážet lidi, kteří potřebují péči, do „velkokapacitních budov příhraničních ústavů“. Takový postup odsuzuje celá strana. „Piráti odmítají návrat ke starým pořádkům a odsun klientů sociálních služeb daleko od jejich rodin v Praze,“ cituje web Echo24 z pirátského webu.

Dva různé pohledy na věc

Strana považuje odsun hendikepovaných mimo hlavní město za rozpor s moderními standardy péče, s postupem ministerstva práce a sociálních věcí, EU i se zákonem. Využívat se naopak podle nich mají služby, které jsou v metropoli k dispozici. „Praxi ve formě jejich odsunu do ústavů daleko od domova, často dokonce na jiný konec republiky, považují Piráti za nedůstojnou, nevyhovující a překonanou,“ cituje dále web Echo24 z pirátského webu.

iZdroj fotografie: Petr Vilgus / Creative Commons / CC BY-SA
V Praze po komunálních volbách dosud nevznikla koalice. Piráti se se SPOLU neshodují na personáliích.

Důvodem neshod je zářijové usnesení dosluhující rady města, které se týká nedostupnost služeb pro Pražany, připomíná web Seznam Zprávy. Zastupitelka ODS Alexandra Udženija si nechala předvolat radní pro sociální politiku Milenu Johnovou z uskupení Praha Sobě. Důvodem je přesouvání hendikepovaných Pražanů ze vzdálených zařízení zpět do metropole. „Paní radní Johnová chce klienty z mimopražských zařízení přemístit do Prahy, ale bohužel pro ně nezajistila adekvátní péči a místa v domovech,“ uvedla pro Seznam Zprávy.

Co na toto obvinění říkáte? Je to další skandál ve vládě?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články