Stát draží stovky aut za hubičku a skoro nikdo o tom neví. Stačí pár korun v kapse a trochu štěstí

Automobilový průmysl se v posledních letech výrazně proměnil. Může za to pandemie a válka na Ukrajině. Ceny se mění i u ojetých vozů.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Koronavirová pandemie prudce zasáhla do výroby automobilů. Chybějící komponenty způsobily, že na nové vozy se stále čeká několik měsíců i let, jak Události247 informovaly zde. S poptávkou, která je vyšší než nabídka, rostou také ceny nových vozů. Od roku 2019 stouply o 30 procent. Koupit si nový automobil s cenovkou do čtvrt milionu už v Česku není možné, píše web iDnes. Přitom ještě na jaře se do této cenové relace vešly dva modely. Je tedy čím dál jasnější, že koupě nového auta bude privilegiem jen určité skupiny lidí.

Pod 250 tisíc nejde nový vůz pořídit

Ostatní se musí spoléhat na nabídku ojetých vozů. I tento trh ale zasáhla pandemie, válka na Ukrajině a zdražování. V první polovině letošního roku se průměrná cena ojetého automobilu vyšplhala na 289 tisíc korun, což je absolutním rekordem. A zřejmě ne posledním. Ti, kteří nemají statisíce či ani desetitisíce na vůz, který by je dopravoval do práce či za rodinou, si přesto nemusí zoufat. Existuje ještě jiný způsob, jak se levně dostat ke svému plechovému miláčkovi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zájemci mohou čekat na svůj vysněný automobil i rok

Stát se pravidelně zbavuje automobilů, které byly zabaveny v rámci trestné činnosti, případně těch vozů, které již jeho instituce nevyužijí. Širokou nabídku aut za velmi příznivé ceny jde proto najít například na webu Centra zajištěných aktiv Ministerstva vnitra ČR. Že si vybere opravdu každý dokládá aukce automobilu Škoda Fabia, jehož vyvolávací cena činí jen 8 tisíc korun. Z popisu fotografií je sice zřejmé, že vůz už toho má hodně za sebou a bude nutné některé věci opravit, ale přesto se jedná o velmi levný automobil.

Nabídka uspokojí všechny

Velkou část vozů stát prodává prostřednictvím aukce, kde je možné přihazovat. Tímto způsobem je prodáván také majetek, který stát už nepotřebuje. Jeho prodej má na starost Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. I tam probíhají aukce automobilů za velmi nízké ceny. Vyvolávací cena 7.800 korun je například u automobilu Peugeot 406. Zmíněný úřad prodává jednak vozidla, která sloužila ve službách státních zaměstnanců a také kusy, které propadly ve prospěch státu, připomíná web TN.

Nejvíc je v nabídce Škoda. Fabia i Octavia se dají pořídit za pár desítek tisíc korun i s novějším rokem výroby či relativně nízkým nájezdem. V nabídce státu je možné objevit také skvosty. Příznivce veteránů jistě zaujme automobil VAZ2103 z roku 1974 s nájezdem 81.203 kilometrů. Vůz je dle fotografií ve velmi zachovalém stavu, a proto i s přívěsným vozíkem jeho vyvolávací cena činí 150 tisíc korun. Může jít také o zajímavou investici.

Jaký je váš cenový strop při pořizování auta?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak utišit sousedova psa, který nechce přestat štěkat: Stížnost je nejzazší řešení, pomoci může obyčejná hra
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
S ucpanými tepnami zatočí obyčejný citron: Snižuje záněty, funguje i cholesterol
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nejkratší válka v dějinách trvala pouhých 38 minut. O život však bohužel přišlo přes 500 lidí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Válka na Ukrajině je příležitostí pro rozvoj černého trhu se zbraněmi: některé se prostě mohou „ztratit“, třeba termobarické raketomety