Auto, byt, či elektroniku: Všechno může člověk vlastnit za pár korun ze státních aukcí

Špatná ekonomická situace nutí Čechy šetřit, a proto hledají nové způsoby pořízení movitých i nemovitých věcí. Dražby jsou jedním z nich.

i Zdroj fotografie: PČR
                   

Stát pravidelně draží nepotřebné věci, a to prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Státní instituce k této své činnosti má nejen speciální web Nabídka majetku státu, ale také aplikaci se stejným názvem. V nabídce stát zveřejňuje nepotřebný státní majetek za velmi příznivé ceny. Například i byt 2+1 o velikosti zhruba 50 metrů čtverečních nabízí za méně než dva miliony. Konkrétně jde o bytovou jednotku ve Vamberku, jejíž součástí je také balkon, kuchyňská linka, sporák, vestavěné skříně a sklepní kóje.

Součástí nabídky je i kompletní vybavení

Nejnižší podání začíná u popsaného bytu na 1 935 000 korun. Ještě levněji pak je možné pořídit dům. Konkrétně stavbu i s pozemkem v Jindřichovicích pod Smrkem. Cena nemovitosti začíná na nabídce 1 491 900 korun, ale vzhledem ke stavu je určena ke kompletní rekonstrukci, a proto bude nutné počítat s dalšími výdaji. Za méně než 1,5 milionu korun je možné pořídit nemovitost také v obci Stará Červená Voda. Součástí domu je i vybavení, avšak i v tomto případě objekt vyžaduje rekonstrukci.

Nejen nemovitosti je možné od státu pořídit levně. Události247 psaly v prosinci loňského roku o dražbách automobilů. Nejen osobní vozy je možné pořídit výhodně na několika státních webech. Kromě portálu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, prodává nepotřebný majetek také například ministerstvo vnitra, a to prostřednictvím serveru Centrum zajištěných aktiv. V nabídce je možné najít například vůz Opel Zafira 1.9TD s vyvolávací cenou 40 tisíc korun. Pořídit je možné od státu i dražší automobily jako je Audi A6.

Široká nabídka

Od státu je možné nakoupit i obyčejné věci, a to hračky, kancelářské potřeby, dokonce i domácí spotřebiče. V nabídce Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových je například k dispozici za pár stovek televize, skříň, stůl, broušené vázy či přístroj na měření krevního tlaku. Nabídka je opravdu široká a může to být jedna z cest, jak se dostat k levným věcem v době ekonomické krize.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Na své si na aukčních portálech státu přijdou i sběratelé, v nabídce je řada obrazů

Vzhledem k tomu, že ceny obchodech letí vzhůru, bude tento způsob nakupování zřejmě vyhledávat čím dál více lidí. V aukcích se přitom objevují věci, které jsou i ve velmi dobrém stavu. Jde často například o elektroniku, kterou vyřadily státní instituce. K vidění jsou díky tomu v nabídce zároveň věci, které nejsou zase tak běžné. Jde například o záznamové zařízení do jednacích síní, které nabízí na Městský soud v Praze.

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články