Odborníci mají obavy. Putinovo chování může být pro ostatní státy motivací k jadernému zbrojení

Válka na Ukrajině může vést některé státy k přehodnocení postoje k jaderným zbraním. Na nebezpečný trend upozorňuje bývalá Trumpova poradkyně Fiona Hillová.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

„Otázka jaderných zbraní ve světě je něco, čeho by se měl každý obávat, protože Putin v podstatě každé zemi říká: Jaderné zbraně opravdu potřebujete,“ cituje prohlášení expertky na Rusko Fiony Hillové pro britské rádio BBC 4 server Daily Mail. Poradkyně bývalého prezidenta Donalda Trumpa tak upozorňuje, že Putinovo chování s největší pravděpodobností zvýší mezinárodní poptávku po jaderných zbraních.

Putin narušil jaderný klid

V té souvislosti je třeba připomenout vydírání ruského prezidenta. Šéf Kremlu po ruské invazi na Ukrajinu varoval Západ, že v případě vměšování se do konfliktu přijdou následky „jaké svět nikdy neviděl“. Svá slova potvrdil Putin také činy, když krátce po zahájení války na Ukrajině uvedl ruské jaderné síly do nejvyšší pohotovosti. Obavy vzbuzuje také nedávny test nové mezikontinentální balistické rakety RS-28 Sarmat, která je v názvosloví NATO označená jako Satan 2 a má nejdelší dolet na světě.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Část raketového systému Satan

To všechno vzbuzuje u mnoha států nejen strach, ale také potřebu se chránit. A na příkladu rusko-ukrajinského konfliktu ostatní státy podle Hillové vidí, že bez jaderných zbraní to nebude možné. Svým chováním tak Putin podle bývalé poradkyně Trumpa celou myšlenku o nešíření jaderných zbraní zničil. To podle Hillové způsobuje daleko horší napětí, než bylo během studené války. „Vyžaduje to novou úroveň velmi rozsáhlé diplomacie,“ cituje její slova server TN.

Jaderné zbraně jako prostředek obrany

Podle expertky na Rusko zřejmě přehodnotí svou politiku ohledně jaderných zbraní především Japonsko a Jižní Korea. A to hlavně kvůli svým jaderným sousedům, tedy Číně a KLDR. Právě Čína je spolu s Ruskem mezi pěti jadernými mocnostmi, mezi které patří také USA, Velká Británie a Francie. Podpisem smlouvy o nešíření jaderných zbraní se ale tyto země zavázaly k jadernému odzbrojení. Jak připomíná server TN, jaderné zbraně vyvíjela také Indie, Pákistán a KLDR. Tyto země ale smlouvu z roku 1968 nepodepsaly.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Jaderný arzenál

Veřejně nepřiznaným vlastníkem jaderných zbraní je pak podle TN i Izrael a mluví se také o Íránu. Kvůli hrozbě z jeho strany odborníci navíc předpokládají, že se bude chtít jaderně vyzbrojit také Saúdská Arábie. Pokud by došlo k naplnění všech zmíněných domněnek, svět by mohl být zaplaven jadernými zbraněmi více než kdy dřív. A to je varovná zpráva pro všechny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
58 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články