Neodmontované tažné zařízení jako problém: Řidičům hrozí pokuta až 2 500 korun

Tažné zařízení je běžnou součástí aut českých motoristů. Řidiči ho využívají při mnoha příležitostech, často ale neznají předpisy, které se ho týkají.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web AutoŽivě, připomíná široké využití tažného zařízení. Na takzvanou kouli je možné připojit nejen vozík v případě nutnosti odvést objemné a těžké věci, ale také třeba nosič na jízdní kola. Ne všechna tažná zařízení jsou ale stejná. Rozdělují se v zásadě na tři skupiny, konkrétně na pevná, sklopná a odnímatelná. V případě, že má řidič zařízení, jež lze odmontovat, hrozí mu pak za jeho neodejmutí v některých případech pokuta až 2 500 korun.

Rozdíly jsou značné

U pevného tažného zařízení je to jasné. K automobilu je přiděláno napevno a není možné ho odmontovat či s ním jinak manipulovat. Naopak sklopné tažné zařízení se může prostřednictvím ovladače uvolnit, sklopit a schovat pod zadní nárazník, vysvětluje web AutoŽivě. Poslední, odnímatelné tažné zařízení je možné ručně odmontovat a uložit například do kufru vozu. Potud je vše zřejmě všem jasné. Méně srozumitelný je ale pro některé řidiče výklad zákona, jež stanovuje pravidla pro jízdu s nasazeným tažným zařízením, když k němu není nic připojeno.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Někteří řidiči jezdí s tažným zařízením v domnění, že to jejich auto lépe ochrání při případné nehodě. Opak je ale pravdou

Problematiku upravuje vyhláška zabývající se schvalováním technické způsobilosti a technickými podmínkami provozu vozidla na pozemních komunikacích, upozorňuje web AutoŽivě. Ta uvádí, že v případě čepu tažného zařízení třídy A50-X namontovaného na vozidlo platí, že nesmí zakrývat místo pro zadní registrační tabulku ani zhoršovat její čitelnost.

Také nesmí nijak zakrývat osvětlení vozidla. V případě, že některé z uvedených pravidel nedodržuje, zařízení musí být odmontováno. Vyhláška stanovuje také další omezení. Pokud má vozidlo sklopnou spojovací kouli, již je možné odstranit bez použití nářadí, pak tam v případě nevyužívání nemá co dělat.

Jasno má i policie

„Jakmile je možné kouli odebrat bez použití nářadí, nebo ji sklopit, pak musí být z auta odejmuta,“ uvedla pro web Autosalon tisková mluvčí Policejního prezídia Hana Rubášová. Ponecháno na vozidle může být pouze tažné zařízení, které nelze odmontovat. Pokud podle toho řidič nepostupuje a jezdí s tažným zařízením, na kterém není nic přichyceno, hrozí mu pokuta. A to až do výše 2 500 korun, upozorňuje web Autosalon. Ještě větší komplikace si může motorista přivodit, pokud nezapíše tažné zařízení do technického průkazu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Automobil musí mít za každých okolností viditelnou SPZ, jinak hrozí pokuta

Velké problémy čekají také řidiči, kteří si nedají pozor, aby tažné zařízení či náklad na něm nepřekrýval registrační značku nebo světlomety, jak už bylo zmíněno. Pokud řidič například připojí držák na kola bez dodatečné SPZ, musí počítat s pořádnou pokutou. Web Autosalon upozorňuje, že tento přestupek není možné řešit na místě. Ve správním řízení poté hrozí pokuta 5 až 10 tisíc korun a ve hře je také zákaz řízení na 6 až 12 měsíců.

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články