Další mobilizace začala: Putinovi branci mají změnit průběh války. Úřady lákají na štedré odměny

Už několik měsíců se objevují spekulace, že Moskva vyhlásí kvůli ztrátám na bojišti další kolo mobilizace. V určité formě už má přitom probíhat.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web Onet připomíná, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu zprávy o další mobilizační vlně zcela odmítá. Přitom je mnoho náznaků, že nový nábor bude spuštěn už 1. dubna. Zatím navíc v některých regionech pokračují odvody, které lákají potenciální nové členy ruské armády na různé výhody, uvádí web Onet. Úřady tentokrát nenechaly nic náhodě a propojily se s univerzitami a úřady práce, aby lákaly studenty i nezaměstnané. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) má jít o způsoby, jak se vyhnout oficiálnímu vyhlášení mobilizace.

Tichý intenzivní nábor

Moskva si je moc dobře vědoma, co takové rozhodnutí může vyvolat ve společnosti. Události247 loni v září krátce po vyhlášení prvního kola mobilizace informovaly, že někteří se raději sebepoškozovali, aby nemuseli nastoupit k bojům na Ukrajině. Mnoho mužů také ze země uprchlo. Podobný scénář by se zřejmě opakoval, možná i v intenzivnějším provedení, a proto není divu, že další kolo mobilizace dosud nebylo vyhlášeno. Přesto mnoho mužů po celém Rusku dostává předvolání z odvodových kanceláří, píše web Onet.

iZdroj fotografie: Управление информации и пресс-службы Главы Республики Крым / Creative Commons / CC-BY
Částečná zářijová mobilizace se dotkla i obyvatel poloostrova Krym, který Rusko v roce 2014 anektovalo

Důvody jsou různé. Někteří se mají dostavit kvůli údajné aktualizaci svých údajů, další rovnou kvůli vojenskému výcviku. Rusové jsou také lákáni na vojenskou službu skrze reklamy vyskytující se na vládních webech i serverech státní institucí, uvádí web Onet. Nechybí finanční motivace. V jednom ruském regionu měl být dobrovolníkům přislíben jednorázový bonus ve výši několika tisíc dolarů. Dalších 2,5 tisíce dolarů má být měsíční mzda při vyslání do bojů na Ukrajinu. Při zapojení do útočných operací má náležet dobrovolníkům 100 dolarů za den.

Moskva výhodami nešetří

Na 650 dolarů je pak stanovena odměna „za každým kilometr postupu v útočných týmech“, píše Onet. Tím výčet finančních pobídek nekončí. Rusové zapojení do války na Ukrajině mají dostat slevy z daní i půjček, příslib přijetí svých dětí na univerzitu či odškodné rodině v případě zranění či zabití v bojích, dodává Onet. Je zjevné, že Moskva je ochotna investovat mnoho prostředků do toho, aby naplnila své plány. Web Insider uvádí, že ministerstvo obrany hodlá během letošního roku přijmout zhruba 400 tisíc smluvních vojáků.

Informace, které přichází z různých ruských regionů o předvolání mají naznačovat, že nábor již začal. Web Seznam Zprávy píše, že podle některých armáda hledá hlavně nové rekruty ve specializovaných povoláních. Jít má například o dělostřelce či operátory obrněných vozidel. Rusku zřejmě nic jiného nezbývá, protože v konfliktu na Ukrajině zažívá velké ztráty. Podle NATO jsou až pětinásobně vyšší než ty ukrajinské, píše web Forum24.

Putinovi dochází muži?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Ondřej Trčálek
Autor článku

Ondřej Trčálek

Baví mě čtenářům poskytovat fakta a dávat je do souvislostí. Působil jsem v rádiích Orion a Kiss Morava. Od roku 2005 jsem vyráběl reportáže pro několik televizí. Inspiraci hledám především v hudbě.

Zobrazit další články
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky