Putinova mobilizace: Šéf Kremlu chce do války povolat opravdu zoufalou sebranku

Ruský prezident Vladimir Putin povolal do boje 300 tisíc rezervistů. Rozkazy se však dotknou i profesionálních vojáků, kteří už ve válce bojují.

i Zdroj fotografie: S vědomím Kamila Galeeva / Twitter
                   

Tito vojáci totiž podle nového nařízení nesmí válečnou zónu opustit, informuje o tom CNN Prima News. Podle statistik mělo Rusko před válkou k dispozici asi dva miliony rezervistů. Tato čísla se ale začala v průběhu konfliktu na Ukrajině snižovat, uvádí CNN Prima News. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua je 300 tisíc vojáků v záloze pouhé jedno procento z celkového počtu těch, které by mohlo Rusko povolat, pokračuje CNN Prima News.

Jak si zlomit ruku

Částečná mobilizace však vyvolala mezi obyvateli Ruska paniku. Jak píše iDnes, mnozí z nich začali na internetu hledat návody, jak se případnému povolání do boje vyhnout. Zatímco někteří chtějí odjet ze země, jiní jsou dokonce ochotní sáhnout k sebepoškozování, uvádí iDnes. Rusové měli tušení už poté, co poslanci schválili legislativu zavádějící do trestního zákoníku termíny „mobilizace“ a „stanné právo“, píše dále iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Muž se zlomenou rukou

Už během úterního odpoledne, tedy den před Putinovým oznámením částečné mobilizace, vzrostl na internetovém vyhledávači Google zájem o téma „jak opustit Rusko“. Podle webu Meduza se o emigraci nejvíce zajímali obyvatelé Chabarovského kraje, který na východě Ruska sousedí s Čínou. Web Newsweek píše, že Rusové od středečního rána na Googlu ve velkém zadávají frázi „Jak si doma zlomit ruku“.

Záložníci prošli výcvikem

Putin mobilizuje jedince, kteří už absolvovali nějakou část obsazení v armádě, ať už jako základní vojenská služba, nebo jako vojenští profesionálové,“ řekl Událostem247 odborník na vojenskou strategii Zdeněk Petráš. „Není jasné, jestli Putin povolává určité specializace, které potřebuje. Například experty na materiální zabezpečení a logistiku. Ale že by to měli být muži, kteří neumí bojovat, to určitě ne,“ dodal expert pro Události247.

Po celém Rusku se ve středu večer konaly proti částečné mobilizaci demonstrace. Ruská policie při nich zadržela přes 1000 lidí. Kromě Moskvy se zatýkalo například také v Jekatěrinburgu na Uralu. Některé ze 40 zadržených protestujících policie přitom tlačila obličejem k zemi, informují o tom České noviny. Protesty svolala lidskoprávní organizace Vesna.

Co si o složení ruské armády myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články
Tchyně mě naučila dávat do záchodu čajové sáčky. Dokud jsem to nezkusila, nevěřila jsem, že to může mít nějaký účinek
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Daniela názorně ukázala, jak uvařit zázvorový čaj, aby měl nejsilnější účinek. Dvěma ze 3 způsobů se připravujeme o živiny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Kdo najde skryté tváře? Jen hrstka lidí dokáže prokázat silný smysl pro detail, chce to maximální soustředěnost
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Střelci na palubách vrtulníků. Tvrdě prověřeni Vietnamem, Afghánistánem a řadou dalších konfliktů