Ukrajinu čekají kritické dny, zní z USA

V posledních týdnech se kvůli jaru intenzivně spekuluje o zesílení bojů na Ukrajině. I USA potvrzují, že Rusko plánuje další ofenzivu.

i Zdroj fotografie: Oleksandr Ratushniak / Creative Commons / CC BY
                   

K válce na Ukrajině se obsáhle tento týden vyjádřil bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. Především vyslal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému jasný vzkaz, že Washington bude nadále válkou zasaženou zemi podporovat, píše web Onet. Nejedná se jen o vojenskou pomoc, ale také o podporu v logistice a zpravodajství. Kyjev to bude zřejmě potřebovat ještě více než dřív. USA očekávají, že dá ruský prezident Vladimir Putin pokyn k zahájení další ofenzivy, a to možná i na více frontách najednou, uvádí dále Onet.

Ofenziva bude velká

I proto mají být podle Kirbyho „nadcházející týdny pro Ukrajinu kritické“. Přesto mluvčí podle webu Onet připomněl, že se Ukrajina na zahájení jarní ofenzivy připravuje a Spojené státy jí v tom hodlají naplno podpořit. A nemá jít jen o možnost se dostatečně bránit, ale také „provádět vlastní útočné operace v čase a na místě, které si sami zvolí a v rozsahu, který jim vyhovuje“, dodává Onet. O velké ruské ofenzivě se mluví dlouhodobě.

iZdroj fotografie: MApN / Creative Commons / CC BY-SA
Američané tento týden schválili další balík pomoci Ukrajině ve výši 350 milionů dolarů, součástí má být munice do raketometů HIMARS

Jak Události247 psaly v únoru, podle ukrajinské armády mají Rusové k dispozici na novou vlnu útoků mnoho techniky. Má jít o 1800 tanků, 3950 obrněných vozidel, 2700 dělostřeleckých systémů, 800 raketových odpalovacích systémů, 400 stíhaček a 300 vrtulníků. Do bojů se mají také zapojit statisíce nových vojáků. Ani Ukrajinci však během zimy nezaháleli. Kirby připomněl, že ukrajinští vojáci dostali od Američanů trénink.

Rusové útočí a zároveň se i brání

Bezpečnostní mluvčí Bílého domu se také vyjádřil, jestli ukrajinské jednotky nevěnovaly příliš mnoho sil bojům o Bachmut. Právě v okolí města probíhaly v posledních týdnech ty nejtvrdší boje. Kirby v tom nevidí problém. Podle něj byli Ukrajinci stateční, uvádí Onet. Nejen u Bachmutu čelí ukrajinské síly útokům. Podle ukrajinského generálního štábu se ruské síly zaměřují také na města Lyman, Avdijivka, Marijinka a Šachtarske v Doněcké oblsti. Za uplynulý den bylo odraženo 83 ruských toků na výhodě země, píše ČTK.

„Ruští útočníci pokračují v teroru proti civilnímu obyvatelstvu, ostřelují obce a objekty kritické infrastruktury,“ píše ukrajinský generální štáb. Rusové měli opět použít také drony Šáhed-136 íránské výroby. Naopak na severovýchodě země mají být podle britského ministerstva obrany ruské kroky obranné. Podle resortu se mají ruští velitelé bát, že jde o oblast, kde se může naopak Ukrajina pokusit o velkou ofenzivní operaci.

Nastane rozhodující bitva?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Vyšší pohodlí a zvýšení produktivity práce s držákem monitoru NB G45
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kancelářský držák monitoru s vynikající ergonomií NB G45
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: Challenger 2 projede ruskými protitankovými zátarasy, jako by tam nebyly, a snadno odtlačí i jiné překážky