Podle Ruska se Západ „přímo zapojil do konfliktu“

Kyjev dlouhodobě žádal Západ o dodávky tanků. Nyní se podařilo tento druh podpory vyjednat. Na řadu proto přichází další technika.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Německo dlouho váhalo s dodávkou tanků Leopard 2, ale po několika týdenním tlaku spojenců povolilo, připomíná web Plus Jeden Deň. Nejen Berlín tento typ strojů Kyjevu dodá. Povolení dostaly i další země, které tanky německé výroby vlastní. Aktivní v této otázce bylo především Polsko, jak Události247 psaly minulý týden. Varšava byla připravena tanky Ukrajině dodat i přes nesouhlas Německa. Nakonec to ale nebude třeba, protože sám Berlín dodá válkou zasažené zemi ze svých zásob 14 leopardů, píše Plus Jeden Deň.

Na řadě jsou stíhačky

Dodávku bojových tanků chystají také Spojené státy. Washington oznámil, že Ukrajina dodá 31 tanků typu Abrams M1 a ukrajinské armádě bude poskytnut také výcvik pro obsluhu těchto strojů. Ukrajina tak získala konečně příslib dodávek, po kterých dlouho volala. Proto už přistupuje Kyjev k dalšímu kroku. „Dalším velkým milníkem bude získání stíhaček,“ cituje web Plus Jeden Deň vyjádření poradce ukrajinského ministra obrany Jurije Saka. Podle něj získáním moderních západních stíhaček bude mít Ukrajina na bojišti „obrovskou výhodu“.

Web Plus Jeden Deň v té souvislosti připomíná, že ukrajinské vzdušné síly mají aktuálně ve flotile dosluhující sovětské stíhačky, které dostaly ještě předtím, než Kyjev v roce 1991 vyhlásil nezávislost. Bojová letadla Ukrajina používá ve válce hlavně na sestřelování nepřátelských letadel a útoky na ruské pozice. Na možný příslib další techniky bude ale určitě reagovat Moskva. Ta už nyní varuje, že se dodávkami zbraní západní státy přímo zapojují do konfliktu na Ukrajině.

Rusko zuří

„Z evropských metropolí a z Washingtonu neustále znějí prohlášení, že posílání různých zbraňových systémů, včetně tanků, na Ukrajinu žádným způsobem neznamená zapojení těchto zemí nebo Severoatlantické aliance do bojů, které se odehrávají na Ukrajině. S tím kategoricky nesouhlasíme,“ cituje ČTK mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Podle něj Rusko vnímá poslední kroky Západu jako „přímé zapojení do konfliktu“. Očekává se tak, že Putin nenechá další západní podporu Ukrajiny bez odpovědi.

iZdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
Dá se předpokládat, že Rusko nenechá pomoc Západu Ukrajině bez odezvy

Rozhodnutí poskytnout Kyjevu tanky nenechal bez odezvy ani šéf ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. „Anglosaský svět svou zástupnou válku proti Rusku a jeho spojencům nezataví ani po konci ‚horké fáze‘  konfliktu na Ukrajině,“ cituje jeho slova web iDnes. Ukrajina by mohla získat až stovku leopardů z různých zemí. Dosud Západ s dodávkami váhal, protože se obával možné eskalace konfliktu ze strany Ruska.

Měl by Západ s dodávkami zbraní podle vás pokračovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem