Ukrajina nepřestává tlačit na Severoatlantickou alianci, aby ji přijala jako člena. Řada zemí s takovým postupem ale nesouhlasí.
NATO má aktuálně 30 členských zemí a v roce 2008 přislíbilo členství i dvěma bývalým sovětským republikám. Jde o Ukrajinu a Gruzii, připomíná web Seznam Zprávy. Moskva je od začátku výrazně proti a dlouhodobě požaduje záruky, že se Kyjev k Alianci nepřipojí. To se ale nestalo a vzhledem k ruské invazi, která začala v únoru letošního roku, zřejmě ani nestane. Moskva přitom uvádí přímé ohrožení ze strany NATO jako jeden z důvodů začátku války na Ukrajině, píše web Index.
Ukrajina se nevzdává
Rusko chce, aby Kyjev pokračoval ve své cestě vojensky neutrální země. Mít NATO hned za svými hranicemi se Kremlu logicky nelíbí, ale rozpoutáním bojů na Ukrajině to rozhodně neoddálil. Spíše naopak. Ukrajina ještě více usiluje o to stát se součástí Aliance, a proto v září ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podal žádost své země o členství v NATO, uvádí web Index. Cestu nebude mít ale válkou zasažená země vůbec jednoduchou.
Přestože Kyjev má západní podporu při odolávání ruské agresi, s přijetím mezi sebe některé země váhají. Podle francouzského politického experta Fabrice Pothiera panuje zatím stále „všeobecná neochota zničit poslední most do Ruska“. Ne všichni si zřejmě chtějí přiznat, že Moskva rozpoutáním války na Ukrajině definitivně zničila vztahy se Západem. Pothier přitom upozorňuje, že Ukrajina je například z vojenského hlediska hodna přijetí do NATO.
Maďarsko jako problém
„Ukrajina má nyní jednu z nejlépe vycvičených a nejlépe vybavených armád v Evropě, operující podle standardů NATO a vycvičená zeměmi NATO. Ve skutečnosti je mnohem schopnější operovat podle standardů NATO než mnoho jiných spojenců,“ cituje francouzského experta server Index. Ukrajinští politici proto zesilují své apely na členské země. Podle poslance ukrajinského parlamentu Oleksandra Merezska by měla Aliance Ukrajinu přijmout okamžitě.
Připomněl v té souvislosti události z roku 2008. „Kdyby Německo a Francie tehdy neblokovaly členství Ukrajiny v NATO, Rusko by nyní neriskovalo útok na Ukrajinu. Proto jsou Německo a Francie morálně odpovědné za to, co se nyní děje,“ cituje jeho slova web Index. Proti připojení Kyjeva k členským zemím je podle Merezska také Maďarsko, kterému poslal tvrdý vzkaz. „Pokud bude nadále systematicky podkopávat transatlantickou solidaritu, mělo by být vyloučeno z NATO,“ cituje vyjádření ukrajinského poslance server Index.