Tanky pro Ukrajinu jsou jenom začátek pomoci. Co brzy přijde, Putina vytočí doběla

Ukrajinští představitelé velmi ocenili rozhodnutí Západu poskytnout zemi tanky. Zároveň už ale přemýšlejí o další možné pomoci.

i Zdroj fotografie: Пресс-служба Президента Российской Федерации / Creative Commons / CC BY
                   

Web Onet upozorňuje, že další na řadě by měly být moderní stíhací letouny. Takový krok přitom může výrazně změnit situaci na frontě. I proto už poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Sak uvedl, že po zajištění dodávek západních tanků bude Ukrajina usilovat právě o západní stíhačky, píše web iDnes. „Pokud je získáme (západní stíhačky), výhody na bojišti budou přímo obrovské. Nejde jen o F-16. Chceme letouny čtvrté generace,“ uvedl Sak, cituje ho web iDnes. Je tak jasné, že v rámci pomoci jsou dodané tanky jenom začátkem.

Jasněji bude příští měsíc

Web Onet upozorňuje, že Západ bude chtít nejprve vyčerpat všechny ostatní možnosti letecké podpory. Může jít například o dodávku bojových dronů, případně raket dlouhého doletu. Debata o poskytnutí stíhaček už ale probíhá. Kromě Ukrajinců naléhají na takový druh podpory i pobaltské státy. Očekává se, že tato otázka bude předmětem sporu ještě více, než tomu bylo u tanků. Přesto někteří evropští diplomaté nepovažují myšlenku poskytnutí stíhaček Ukrajině za nereálnou. Takový krok by mohl přijít už brzy a to, co přijde, by Putina zaručeně vytočilo doběla.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Tanky hrají ve válce na Ukrajině důležitou roli, západní dodávky Kyjevu výrazně na bojišti pomohou

A to i přes stále velké obavy z eskalace. V průběhu války na Ukrajině se totiž posunují meze možného. „Ano, je zde červená linie, ale loni v létě jsme měli červenou linii na HIMARS, a ta se posunula. Pak se objevily bojové tanky a linie se opět ztratila,“ cituje Onet diplomata z Washingtonu. Obrat může přijít už příští měsíc, kdy se sejdou ministři obrany zemí podporujících Ukrajinu na dalším summitu. Ten se opět uskuteční na americké vojenské základně v německém Ramsteinu. Hlavním tématem má být právě letecká podpora.

Nizozemsko i Slovensko se chystá

Ochotu poskytnout Ukrajině stíhačky F-16 už projevilo Nizozemsko. Tamní ministr zahraničí Wopke Hoekstra minulý týden v parlamentu prohlásil, že se kabinet bude zabývat dodávkou těchto letounů, pokud o ně Kyjev požádá. „Jsme otevření, neexistují žádná tabu,“ cituje šéfa nizozemské diplomacie web Onet. V této otázce je velmi otevřené také Slovensko. Podle tamního ministra zahraničí Rastislava Kačera je vláda připravena poslat Ukrajině sovětské stíhačky Mig-29, už dokonce probíhají jednání o tom, jak to provést.

Naopak další evropští představitelé takovým nadšením neoplývají. Německý kancléř Olaf Scholz tento týden dodávku stíhaček vyloučil s tím, že chce zabránit další eskalaci konfliktu, připomíná Onet. Změna názoru v budoucnu není vyloučena i vzhledem k tomu, že někteří předpovídají, že konflikt může trvat dalších několik let, uvádí dále Onet. Německo dlouho váhalo i s dodávkou tanků Leopard 2, a to kvůli možné eskalaci, jak Události247 psaly minulý týden. Nakonec pod nátlakem ale Berlín svolil.

O co si příště Zelenský řekne?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad