Pomoc nekončí: Další západní spojenec se chystá podat Ukrajině pomocnou ruku

Jednání o další podpoře vede i Velká Británie. Informace přichází poté, co Ukrajině dodají obrněná vozidla USA, Německo a Francie.

i Zdroj fotografie: Alan Wilson / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Dosud se některé západní státy obávaly poslat válkou zasažené zemi bojová vozidla kvůli možné reakci Moskvy. To se ale změnilo. I Velká Británie proto zvažuje, že poprvé podá ukrajinský silám pomocnou ruku v podobě bojových tanků Challenger 2, píše web The Sun. Rozhovory o této dodávce potvrdil jeden z vysoce postavených britských úředníků, uvádí The Sun. Evropské země tak evidentně odhazují strach, který je dříve svazoval před tím, aby Ukrajině poskytly i těžší vojenskou techniku.

USA pošlou zatím největší pomoc

Dokonce i Německo se rozhodlo Kyjevu dodat čtyři desítky německých bojových vozů pěchoty Marder. Dosud to přitom německý kancléř Olaf Scholz i přes naléhání Kyjeva odmítal, protože chtěl předcházet přímému konfliktu s Moskvou. Minulý týden ale změnil názor po telefonátu s americkým prezidentem Joe Bidenem. USA také oznámily v uplynulých dnech další balíček pomoci, jak Události247 informovaly v pondělí. Tentokrát má Washington uvolnit 3,75 miliard dolarů (zhruba 84 miliard korun), což je dosud nejvyšší částka.

iZdroj fotografie: mark6mauno / Creative Commons / CC BY
Vozidla Bradley slouží k přepravě vojáků na bojiště a mohou pálit na protitankové střely

Kyjev má dostat téměř tři miliardy dolarů a sousední země NATO mají na doplnění svého vojenského vybavení dostat 682 milionů dolarů. Součástí balíčku pro Ukrajinu mají být vozidla s ochranou proti minám MRAP, terénní vozy Humvee, protitankové střely, munice pro systémy HIMARS, ale hlavně bojová vodila Bradley. USA mají Ukrajině poskytnout až 50 těchto vozů, což si velmi pochvaloval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Chválil i Česko.

Poděkování pro Česko

„Oceňujeme důležitou českou obrannou podporu a očekáváme její posílení,“ uvedl Zelenskyj na sociální síti Twitter. Zástupci obou zemí spolu hovořili v okamžiku, kdy český předseda vlády navštívil zbrojovku Excalibur Army, která je významným dodavatelem zbraní pro Kyjev, informuje ČTK. Ve výrobní hale ve Šternberku na Olomoucku se modernizují tanky T-71 pro ukrajinskou armádu.

Fiala při návštěvě napsal na hlaveň jednoho z obrněnců krátký vzkaz „statečným ukrajinským obráncům“. Podle vyjádření premiéra na sociální Twitter měl také příležitost pokřtít vyprošťovací vozidlo TREVA-20, které má v budoucnu také pomáhat válkou zasažené zemi. ČTK připomíná, že Česko patří k předním dodavatelům zbraní a munice Ukrajině. Česká armáda se také podílí na výcviku ukrajinských vojáků. Do konce roku jich hodlá vycvičit zhruba čtyři tisíce.

'

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále