Rusko hlásí stovky úmyslně založených požárů. Podle expertů je to práce Ukrajinců

Během války na Ukrajině dochází i k mnoha záhadným požárům v Rusku. Stát za nimi mají ukrajinské speciální jednotky.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Web Express píše, že úřady v ruském regionu Bělgorod už kvůli hrozbám útoků vyhlásily zvýšený stupeň ohrožení terorismem. Výbuchů, ke kterým došlo mezi únorem a prosincem loňského roku v ruských veřejných či vojenských budovách, je podle zpravodajské skupiny Mofar celkem 394, uvádí Express. Řada odborníků se domnívá, že za nimi stojí ukrajinské speciální jednotky. Podle nich Ukrajina využívá tajné jednotky pro provádění útoků za nepřátelskými liniemi, případně v tom podporuje partyzánské skupiny, informuje Express.

Ukrajina se k útokům nehlásí

Požáry se dotkly nejen různých skladů, plynovodů a ropných rafinérií, ale také obchodních centrech či továren po celé zemi. „Ukrajinci to dokázali na 100 procent,“ uvedl pro Express bývalý plukovník britské armády Philip Ingram. Podle něj speciální jednotky naučily nespokojené skupiny či jednotlivce, jak mohou dělat věci, kterými naruší normální život v celém Rusku. Často jde přitom o požáry velkého rozsahu, například v lednu zasáhly Petrohrad dva požáry skladu během jednoho týdne.

V říjnu loňského roku byl dokonce zapálen sklad o rozloze 12 tisíc metrů čtverečních, uvádí Express. Ačkoli Kyjev se k odpovědnosti za žádný útok na ruském území oficiálně nepřihlásil, některé odpovědi čelních ukrajinských představitelů to naznačují. Na tuto otázku vám teď nemohu odpovědět. Až po válce,“ cituje web Hospodářské noviny šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanova. Reagoval tím na otázku, jestli Ukrajina stála za útokem na ruskou vojenskou základnu nacházející se stovky kilometrů od hranic s Ukrajinou.

Útoků má přibývat

Budanov v rozhovoru také naznačil, že očekává další podobné údery na Rusko, uvádí dále Hospodářské noviny. Moskva v souvislosti s dohady o možném zapojení Ukrajiny většinou mlčí. Obvinění padlo jen za útoky v oblasti Bělgorod, která se nachází na rusko-ukrajinské hranici, připomíná Express. Podle Ruska tam ukrajinské ozbrojené síly ostřelují civilní obyvatelstvo.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kreml se k útokům na ruské území nevyjadřuje

K útokům v Rusku se přitom přihlásily i některé partyzánské skupiny, které mají stát za žhářskými útoky na nákupní centra a sklady, uvádí Express. Někteří věří, že tyto skupiny sponzoruje Ukrajina. Jak ostatně web Express připomíná, ukrajinské veřejné dary financovaly tajný projekt známý jako „černá skříňka,“ který měl být schopen zaútočit na cíle vzdálené až 600 kilometrů od nepřátelského území. Ruské obavy naznačuje také skutečnost, že se na střechách veřejných budov objevily systémy protivzdušné obrany, jak Události247 informovaly v sobotu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články