Expert předpovídá, že Ukrajina může vyhrát válku už letos

Arzenál ukrajinské armády se nadále rozšiřuje díky pomoci západních spojenců. Ukrajinské vybavení už podle odborníků předstihuje ruské možnosti.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Západ se rozhodl poslat válkou zasažené zemi další výraznou vojenskou pomoc. Francie pošle bojová vozidla AMX-10, USA dají k dispozici vozy Bradley a Němci své Mardery. Web Daily Mail sice upozorňuje, že nejde o plnohodnotné tanky, protože nemají dostatek pancíře, ale přesto jsou tato vozidla schopna poskytnout palebnou podporu Ukrajincům postupujícím přes nepřátelské linie. Obzvlášť americká vozidla Bradley jsou považována za nejpokročilejší, protože se mohou pochlubil 25mm kanónem a protitankovými střelami TOW.

Ukrajina chce Leopardy

Vozidla byla velmi účinná během války v Perském zálivu v roce 1991, připomíná web Daily Mail. Výrazný posun ze strany Berlína je pak vyslání Marderů, protože dosud se Německo v této otázce drželo zpět. Web Telegraph připomíná, že za studené války tato vozidla záviděla Němcům britská i americká armáda. Ukrajina přesto požaduje víc. Stojí hlavně o bitevní tanky Leopard, které by podle některých mohly výrazně posunout průběh války, píše dále Daily Mail.

Podle vojenského experta Jacka Watlinga by mohla dokonce Ukrajina vyhrát válku ještě v letošním roce, píše Daily mail. Pomoci k tomu mohou i francouzské lehké tanky AMX-10 RC, které jsou rychlé, snadno průchodné terénem a mají zabudované vodní trysky pro překonávání řek, připomíná web Telegraph. Kanón francouzských vozidel je navíc navržen tak, aby zničil tanky jako je T-64, které Rusko na bojišti používá. Přesto bude zřejmě třeba, aby Západ pokračoval v dodávkách i těžké techniky.

Dodávky musí pokračovat

Podle Valerije Zalužného, velitele ukrajinské armády, potřebuje Kyjev k zatlačení Ruska zpět za linie zhruba 300 tanků, až 700 bojových vozidel pěchoty a 500 houfnic, píše server Daily Mail. Francie přitom neoznámila počet vozidel AMX-10, která hodlá poslat. Německo uvažuje o dodávce zhruba 40 Marderů, Američané vyšlou 50 vozů Bradley. Ukrajině ale pomáhají i další zbraně, které jim Západ poskytuje. Například satelitní systémy dodané Elonem Muskem dávají generálům dobrý nástroj pro strategii a spojení z centrály přímo do zákopů.

iZdroj fotografie: Kyiv City Council / Creative Commons / CC-BY
Ukrajina měla dostat až 20 tisíc zařízení potřebných pro fungování připojení k satelitní síti Starlink

Přesto podle odborníků nesmí Západ přestat s dodávkami moderních technologií i dalších zbraní. „Kyjev má před sebou ještě kus cesty, než bude mít dostatek vybavení a jednotek k provedení takové ofenzivy, která vyřadí ruské síly z většiny, respektive celého území,“ cituje experta Michaela Clarka web Daily Mail. Doplnit si musí hlavně zásoby útočných zbraňových systémů, těžších obrněných sil, útočných letadel, dronů i raket. Naopak Rusko má na frontě problémy se zásobováním nejen munice, ale i potravin.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články