Nemilé překvapení čekalo Rusy poschovávané v bažinách. Ukrajinské drony s nimi neměly slitování

Ve válečném konfliktu obě strany masivně využívají moderní technologie. Dokazuje to i unikátní video z dronů ukrajinské Národní gardy.

i Zdroj fotografie: S vědomím Бригада швидкого реагування Національної гвардії України / Facebook
                   

Ukončení největšího válečného konfliktu v Evropě od druhé světové války, který rozpoutalo Rusko útokem na Ukrajinu, je v nedohlednu. Mírová jednání mezi oběma stranami na jaře ztroskotala. Od té doby nebyly snahy o jejich obnovení úspěšné. Moskva i Kyjev se vzájemně obviňují z neochoty jednat. Boje s velkou silou probíhají zejména na východní frontě u Bachmutu a také na jihu u Chersonu. Brutalitu konfliktu demonstrují i záběry pořízené ukrajinskými drony.

Moderní technologie udeřila naplno

V každodenních bojích hrají důležitou roli moderní technologie. Jedním z masivně rozšířených způsobů válčení je využití různých typů na dálku ovládaných bezpilotních strojů. Nasazují se k plnění průzkumných i bojových misí. Drsné video z útoku takových letounů na ruské jednotky zveřejnila brigáda rychlé reakce ukrajinské Národní gardy. Jde o ojedinělé záběry přímo z bojiště. Před nálety smrtících zbraní se někteří zoufalí vojáci snažili ukrýt, kde se dalo.

Ruským vojákům to ale nebylo nic platné. Bezpilotní letouny na ně nekompromisně udeřily. „Brigáda rychlého nasazení probudila nepřítele dárky od bezpilotních letounů. Děkujeme všem, kteří nám s drony pomohli. Zajímalo by nás, když Rusové souhlasí s tím, že půjdou zabíjet Ukrajince, představují si válku takhle? Snili celý život o tom, že budou ležet na holé zemi, zakrývat se plevelem nebo umírat v bažině?“ uvedla ukrajinská brigáda ve svém příspěvku na sociálních sítích. O útoku nedávno psal i server CNN Prima News.

Vojáci se snažili ukrýt v bažině

Bezpilotní letouny jsou pro ukrajinskou armádu v konfliktu s ruskými protivníky neocenitelným pomocníkem. Od vypuknutí invaze se na sociálních sítích objevila spousta drsných záběrů kruté válečné reality. Video, které zveřejnila brigáda rychlé reakce, je ale opravdu velmi brutální. Je v něm vidět několik jednotlivých útoků ukrajinských dronů. Na bezmocné ruské vojáky postupně shazovaly bomby.

iZdroj fotohgrafie: Depositphotos
Podoba válčení se v posledních desítkách let změnila. Důležitou roli dnes hrají moderní technologie

Okupanti se sice snažili ukrýt v bažinách, vysoké trávě i mezi velkými balvany, ale proti přesně mířeným střelám neměli žádnou šanci. „Představy Rusů o válce a o druhé armádě světa byly rozbity vynalézavostí a silou našich bojovníků,“ dodala ukrajinská brigáda. Bezpilotní stroje využívají podle ČT24 obě strany konfliktu. Vyjma shazování bomb jsou tisíce dronů využívány i k monitorování aktuální situace na bojištích, snímání terénu, přepravě materiálu nebo jako návnady.

Co si myslíte o nasazení dronů ve válce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Trvalo pár let, než mu „vyrostla první židle“. Geniální –⁠ přitom stačí k novému stromku přidělat formu a chvíli počkat
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Konec bolesti kloubů a svalů, z těla ji vypálí obyčejná hořčice
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Archeologové objevili nový tunel, který má být údajně vstupem do podsvětí
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
ASN4G jako atomová pěst Paříže: stealth hypersonická střela má uletět až 1 000 km rychlostí až Mach 8, je evropským průkopníkem