Po obilí už i maso: Některé potraviny dovezené z Ukrajiny mohou být nebezpečné

Válka na Ukrajině způsobila, že se země více přiblížila k Evropské unii. Nyní se dostávají produkty z Ukrajiny ve velkém na evropský trh.  Není to ale bez rizika.

i Zdroj fotografie: Presixlla MOON / Creative Commons / CC BY
                   

V posledních týdnech se mluví hlavně o ukrajinském obilí, které mělo původně zamířit do Afriky, ale nakonec zůstalo v Evropě. „Naši mlynáři nebyli úplně spokojení s kvalitou obilí z Ukrajiny. Jeho kvalita byla taková, že to bylo dobré akorát na krmení, a to ještě s otazníkem. Tu mouku z toho nebyli schopni vyrobit. Kontroly sice dopadly v pořádku, ale ta kvalita byla horší,“ uvedla pro web TN prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Na Slovensku pak zpracování ukrajinského obilí kvůli potvrzenému výskytu pesticidů zakázali úplně, jak psaly Události247.

Větší riziko je u živočišných výrobků

Především jde o maso z Ukrajiny. „Je potřeba si uvědomit, že Ukrajina nepatří do Evropské unie, takže nemusí splňovat ty velmi přísné regulace, které v EU máme. Oni mohou krmit třeba i krmivy s geneticky upravenými organismy (GMO), které jsou v EU zakázané,“ vysvětlila pro web TN Večeřová. GMO přitom může přinést celou řadu problémů. Web Vital Vibe zmiňuje například vyšší odolnost vůči hnojivům, čímž se zvyšuje pravděpodobnost přenosu genů odolných vůči užívání antibiotik či produkujících toxiny na bakterie v lidském zažívacím traktu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Několik evropských států včetně Polska volá po obnovení cel a kvót na ukrajinské zemědělské produkty

Problémy mohou nastat také u drůbeže. „Tématem jsou tu například antibiotika, u nás jsou velmi přísně hlídané skupiny antibiotik, které můžete používat při výkrmu drůbeže, navíc je tam ochranná lhůta, než jde zvíře na porážku. Tyto regule na Ukrajině chybí a pak to znevýhodňuje nejen české, ale i evropské zemědělce a farmáře,“ uvedla pro web TN šéfka potravinářů. Z uvedeného je zřejmé, že výskyt ukrajinských produktů na českých trzích může přinášet velké potíže a některé potraviny dovezené z Ukrajiny mohou být nebezpečné.

Nesmyslný postup úřadů

Večeřová upozorňuje, že EU nejprve něco zakáže a pak dovolí „dovoz něčeho čeho, co tyto parametry vůbec nesplňuje“. Pokud nezasáhne stát, budou muset být opatrní sami zákazníci. To se stalo i v případě obilí z Ukrajiny. Obchodní řetězec Kaufland byl nucen stáhnout mouku od slovenské firmy kvůli podezření, že je vyrobena z potenciálně nebezpečného ukrajinského obilí, informuje web Euro Zprávy. V tomto případě se ukázalo, že šlo o planý poplach. Supermarket se přesto snažil zákazníkům maximálně vyjít vstříc.

„Dodavatel Mlýn Kolárovo u mouky VitaFlora potvrdil 100% slovenský původ suroviny a zaslal nám i protokol s výsledky laboratorních testů. Přesto jsme se z vlastní iniciativy, vzhledem k závažnosti celého případu na Slovensku, rozhodli mouku VitaFlora z preventivních důvodů stáhnout z prodeje a zadali jsme vlastní laboratorní testy. Kvalita a bezpečnost potravin je pro nás důležitá,“ cituje prohlášení Kauflandu web Euro Zprávy. Na Slovensku i v dalších zemích už je dovoz ukrajinského obilí zakázán. Česko se k tomu zatím nechystá, píše web ČT24.

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články