USA rozmisťují vojáky. Připravují se tak na možný boj s Ruskem nebo Čínou

Světový mír ohrožuje nejen probíhající válka na Ukrajině, ale také hrozby, které přichází z Číny. Spojené státy se na potenciální rizika aktivně připravují.

i Zdroj fotografie: soldiersmediacenter / Creative Commons / CC BY
                   

Web Express píše, že američtí vojáci jsou strategicky rozmístěni poblíž Ruska i Číny. Důvodem je nejen konflikt na Ukrajině, ale i obavy z útoku Pekingu na ostrov Tchaj-wan. Na začátku února americký generál Mike Minihan uvedl, že podle něj budou USA ve válce s Čínou do roku 2025. „Doufám, že se mýlím. Moje nitro mi říká, že budeme bojovat v roce 2025,“ cituje jeho slova web Express. Američané jsou na takovou variantu ale evidentně připraveni.

USA myslí na všechny možnosti

Více než 80 tisíc členů amerických pozemních sil se nachází v Jižní Koreji a v Japonsku. Po druhé světové válce Američané tyto země okupovali a nikdy je zcela neopustili. Naopak tam vybudovali více než 200 základen, které by se v případě konfliktu staly součástí přední linie, píše Express. Americké síly si v oblasti navíc otevírají nové možnosti. Další 4 vojenské základy mají být otevřeny na Filipínách. Utahování smyčky kolem Pacifiku tak má Washingtonu umožnit snadnější operace v Jihočínském moři, které Peking prohlašuje za své.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Americká vojenská přítomnost v Německu roste i kvůli válce na Ukrajině, v zemi je zhruba 35 tisíc vojáků

Malý kontingent amerických vojáků sestávající ze zhruba 2 tisíc členů je také v Austrálii. Web Express navíc uvádí, že v případě války by číslo určitě rychle narostlo. Americké základny v Jižní Koreji a Japonsku ale mohou být využity nejen v případě čínsko-americké války. Hodit se budou také k odříznutí ruského přístupu do Pacifiku v jeho přístavu Vladivostok v Japonském moři, píše web Express. Rusko díky anexi Krymu dále ovládá také přístav Sevastopol, který zemi umožňuje přístup ke Středozemnímu moři a k Atlantskému oceánu.

Čína bude prostředníkem

I tam ale Moskva narazí, protože bránu do Středozemního moře, Bosporský průliv, ovládá Turecko. Přestože tamní prezident Erdogan má k Putinovi blízko, země je členem NATO a je v ní přítomno 1800 amerických vojáků. Ti využívají letecké základny nejen k tomu, aby dohlíželi na Blízký východ, ale nejspíš právě i na Rusko, upozorňuje Express. Moskvu sledují Američané také z Evropy. Na starém kontinentu jsou desetitisíce amerických vojáků umístěných ve zhruba 40 vojenských zařízeních. Nejvíce amerických sil je v Německu, uvádí Express.

Válka na Ukrajině ale může být brzy zažehnána, neboť o mír se teď velmi usiluje. Události247 včera informovaly o dvanáctibodovém mírovém dokumentu, který představila Čína. Plán na ukončení války nyní plánuje představit i francouzský prezident Emmanuel Macron, píše web Čas. Se svými návrhy chce oslovit právě Čínu, kterou má navštívit na začátku dubna, dodává Čas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články