USA vyzbrojují Ukrajinu. Bojí se totiž použití jaderných zbraní, což by zasáhlo i je

Náměstkyně ministra zahraničí USA Victoria Nulandová potvrdila, že ruský prezident je ve válce na Ukrajině schopný použít i jaderné zbraně. Následky by byly katastrofální.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V rozhovoru pro server European Pravda poradkyně šéfa americké diplomacie Victoria Nulandová připomněla, že ruský prezident Vladimir Putin ve válce na Ukrajině ukázal, že je schopný všeho. „Vzhledem k tomu, že Vladimir Putin již nařídil hrozné, kruté, brutální válečné zločiny, může se stát cokoli, uvedla. Narážela tak na zvěrstva, která se stala například v městě Buča, kde byly po odchodu ruské armády nalezeny stovky mrtvých civilistů v ulicích a objeveny byly také masové hroby.

Ukrajina dostává, co chce

Na to reagoval Západ zpřísněním sankcí, které dopadají výrazně na ruskou ekonomiku. Použití jaderných zbraní by ale podle Nulandové celou situaci posunulo na novou úroveň. Proto USA podle ní dávají Kremlu důrazně najevo, že by takový čin byl katastrofou nejen pro Ukrajinu, ale celý svět. Hrozba použití jaderných zbraní je pro USA také důvodem, proč se snaží Ukrajinu výrazně podporovat. Jak minulý týden informovala ČTK, USA Ukrajině poskytnou další balík vojenské pomoci v hodnotě 800 milionů dolarů, tedy zhruba 18 miliard korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Victoria Nuland

Součástí nové dodávky mají být dělostřelecké zbraně, munice a taktické drony. Podle Nulandové se USA řídí hlavně seznamem, který dostávají z Kyjeva. „Snažili jsem se přizpůsobit to, co posíláme, přesným potřebám armády,“ uvedla pro European Pravda. Nulandová vysvětlila v rozhovoru také důvody, proč v roce 2014 Spojené státy při ruské anexi Krymu radily Kyjevu zůstat v klidu a nyní zemi podporují v obraně.

Rusko selhává

Podle poradkyně amerického šéfa obrany se za osm let změnila hlavně připravenost ukrajinské armády. Vojáci získali zkušenosti v bojích na Donbasu a pomoci mělo také americké školení ukrajinských ozbrojených sil. Právě pomoc ze strany Západu hraje ve válce na Ukrajině zásadní roli. Bez podpory by Kyjev, s ohledem na velikost armády, nebyl pro Rusko plnohodnotným soupeřem. Z proměny ukrajinské armády během posledních osmi let je evidentně překvapeno také samotné Rusko.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Válka na Ukrajině

Podle všeho si Moskva původně představovala rychlou vojenskou operaci a nepočítala se silným ukrajinským odporem. To potvrzují i slova amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena. Jak informuje ČTK, šéf americké diplomacie prohlásil, že Rusko ve svých válečných cílech selhává a Ukrajina je úspěšná. Blinken to uvedl při návštěvě Kyjeva, kam přicestoval spolu s ministrem obrany Lloydem Austinem. Při této příležitosti byla Ukrajině přislíbena další pomoc z USA. Dostat má 713 milionů dolarů, tedy zhruba 16 miliard korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články