V čokoládových Mikuláších se našly odporné věci. Jde o zdraví děti, rodiče by se měli jejich nákupu obloukem vyhnout

Součástí většiny mikulášských nadílek jsou sladkosti pro děti. Vždy ale výrobci nepošlou na trh cukrovinky, které jsou vhodné ke konzumaci.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mnoho lidí se čím dál více kvůli zdraví zajímá, co do svého těla přijímá. Zkoumání složení každé potraviny a jejich nutričních hodnot proto je pro část společnosti běžná činnost. Získání přehledu o všech přijímaných složkách a vitamínech do těla přesto nemusí být zárukou toho, aby se člověk vyhnul nebezpečným látkám. Občas se na trhu objeví potravina, která je závadná, ale na první pohled je to nezjistitelné. Lidé se proto musí spoléhat na záchyty úřadů, které jsou k tomu určeny.

Problémy měla i známá společnost

Nedávno kontroly inspektorů odhalily, že zásilka asijských chilli papriček z Kambodže obsahovala nebezpečné pesticidy, jak Události247 informovaly zde. Mezi zjištěnými látkami byl i jedovatý Carbofuran, jehož požití se projevuje například bolestmi hlavy, nevolnostmi i zúžením zorniček. Nešlo o výjimečný nález závadné potraviny. Nadlimitní množství pesticidů inspektoři letos odhalili také v čaji Yerba maté a závadné byly také rozinky, jejichž součástí byl zakázaný minerální olej, psaly Události247 zde.

Zcela v pořádku často nejsou ani potraviny určené především pro děti. Letos se objevila závadná šarže u čokoládových výrobků Ferrero a vzniklo podezření, že jejich konzumace mohla souviset s případy salmonelózy, informuje web TN. Z obchodů proto v květnu zmizelo několik šarží čokolád Kinder Schoko-Bons, Kinder Maxi Surprise, Kinder Happy Moments, Kinder Mix a Kinder Mini Eggs. Mohlo by se na první pohled zdát, že šlo u cukrovinek pro děti jen o výjimečnou událost, není tomu tak.

Karcinogenní látky jsou běžné

Německé sdružení spotřebitelů Öko-Test nedávno zkoumalo čokoládové postavy Mikuláše a nestačilo se divit, píše web Webniusy. Ze 23 testovaných značek si nezasloužil označení „velmi dobrý“ ani jeden produkt. Ve složení naopak byly zjištěny karcinogenní látky, škodlivé minerální oleje a další směsi nebezpečných látek. Podle německého sdružení mohlo dojít ke kontaminaci v důsledku přímého kontaktu se stroji a mazacími oleji. Minerální oleje se v čokoládových figurkách mohou vyskytnout také v důsledku nevhodného balení.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výrobci čokolád se snaží ušetřit, a proto je třeba být na pozoru u výrobků, které nesou označení kakaová pochoutka, kakaová poleva či kakaová hmota

Podle nařízení Evropské unie se ale musí stáhnout z prodeje jen výrobky, které obsahují hodnotu oleje nad jeden gram na kilogram výroku. Jakákoli dávka karcinogenní látky přitom může být nebezpečná, připomíná web Webniusy. Ke zkoumání čokoládových figurek spojených s Mikulášem došlo v minulosti i v Česku. V roce 2019 časopis dTest zjistil, že řada výrobků nemůže nést označení čokoláda, protože obsahuje hlavně cukr a plně ztužený rostlinný tuk. Kakaový prášek je naopak zastoupen jen ve velmi malé míře.

Kontrolujete u potravin jejich složení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články