Oblíbená kosmetika má v sobě hrozné věci. Lidé by ji měli okamžitě vyhodit

Na trhu se občas objeví produkty, které jsou zdravotně závadné. Netýká se to jen potravin, ale tentokrát i parfémů.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

O nebezpečných oblíbených kosmetických výrobcích, které se prodávají v rámci Evropské unie, píše web Plus Jeden Deň. Do systému Safety Gate/RAPEX, což je systém sedmadvacítky na rychlou výměnu informací o nebezpečných nepotravinových výrobcích byly nahlášeny parfémy z několika zemí. Problém oznámily kontrolní orgány z Itálie, Francie, a také z Česka. Značek vůní, které jsou zdravotně závadné je hned několik. Podle serveru Plus Jeden Deň Úřad veřejného zdravotnictví Slovenské republiky varuje před celou řadou parfémů.

Výčet je dlouhý

Jedná se o značky Mavi profumi, dále parfémy Jam Parfum, několik toaletních vod, parfémů i parfémovaných vod značky Glamour profumi. Problémy byly zaznamenány také u toaletní vody Real Time, parfému Byblos, dále Creation lamis a toaletní vody Comin Parfum. Nejen parfémů se ale týkají stávající potíže. Nebezpečné mohou být i výrobky po holení značky Intesa, pěnová tužidla na vlasy značky Splend’or, aromatické parfémy Tesori d’Orient, toaletní vody Gordano Parfums a výrobky na bělení pokožky Orlane, uvádí web Plus Jeden Deň.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Nebezpečné látky způsobují hlavně alergické reakce na kůži

„Nahlášené výrobky obsahují zakázané látky, což je v rozporu s evropským nařízením,“ cituje Plus Jeden Deň Marka Eliáše z komunikačního odboru slovenského úřadu. Lidé se mohou po použití setkat nejen s alergickou reakcí, ale může dojít také ke kontaktní dermatitidě. Přitom je zjevné, že řada internetových prodejců některé zmiňované produkty dál nabízí. Lidé by si tedy měli zkontrolovat, zda některý z přípravků nemají doma a raději jej ihned vyhodit.

Alergie i riziko pro nenarozené děti

Podle webu dTest výrobek Mavir profumi Herny Her obsahuje hroznou složku butylfenylmethylpropional, která může poškodit reprodukční systém, zdraví nenarozeného dítěte i způsobit senzibilizaci pokožky. Není to zdaleka poprvé, co došlo k podobnému případu. Před necelým rokem EU zakázala nebezpečnou látku, která se nacházela v šamponech, sprchových gelech i parfémech. Jde o chemickou sloučeninu s názvem Lilial, která sice hezky voní, ale může způsobit neplodnost, či dokonce poškodit v těle matky plod, píše web Deník.

Aroma nebezpečné látky připomíná brambořík či konvalinku, a proto ji v hojné míře využívali výrobci toaletních mýdel, šamponů, parfémů i čistících prostředků. Od března loňského roku ale byly stáhnuty z trhu Evropské unie všechny výrobky, které vonný alergen obsahují. Nejvíce nebezpečné se jevily i v tomto případě parfémy. „Za obzvláště rizikové je považováno použití Lilialu rozpuštěného ve směsi vody a alkoholu, tedy například v toaletních vodách a některých parfémech,“ vysvětlil pro Deník Miroslav Pouzar z Univerzity Pardubice.

Máte některý z uvedených produktů doma?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články