Budou se snažit přesvědčit svět: Ve stejný den budou mít projev Biden i Putin

S blížícím se datem prvního výročí ruské invaze na Ukrajinu se zvyšuje napětí, jaké Moskva podnikne další kroky.

i Zdroj fotografie: Presidential Executive Office of Russia, The White House / Creative Commons / CC BY
                   

Celý svět se nakonec nebude upínat ani tak k 24. únoru jako ke dni ročního výročí války na Ukrajině, ale k 21. únoru. Právě v tento den přiletí do Polska americký prezident Joe Biden, informuje web Onet. Šéf Bílého domu chce návštěvou Varšavy dát najevo podporu Ukrajině. Očekává se, že v souvislosti s tím padne i další důležitého rozhodnutí. Velmi zajímavé je úterní načasování Bidenova projevu v Polsku, protože ve stejný den promluví také ruský prezident Vladimir Putin.

USA chystají další pomoc

Na 21. únor si šéf Kreml naplánoval projev před Federálním shromážděním, píše web Onet. Promluvit k poslancům měl přitom již na konci loňského roku, ale údajně kvůli vytíženosti byla tato událost odložena. Načasování projevů dvou významných státníků nebude zřejmě náhodné. Je velmi příznačné, že projev prezidenta Bidena bude probíhat téměř souběžně s projevem Vladimira Putina, který také pronese projev 21. února,“ uvedl pro Onet ředitel polské pobočky German Marshalll Fund Michal Baranowski.

Podle něj se očekává, že americký prezident přislíbí ve své řeči Ukrajině další zbraně. Má jít například o balistické střely ATACMS, které by zpomalily ruskou ofenzivu. „Jsem si plně vědom toho, že ve Spojených státech probíhá debata o tom, že Ukrajina by měla být znovu vyzbrojena. Ano, abychom Rusko nerozzuřili do kritického bodu, tedy do jaderné úrovně,“ uvedl zástupce German Marshall Fund. Amerikanista také očekává, že Biden bude ve své řeči apelovat na nutnost zachovat jednotu Západu v pomoci Ukrajině.

Velká ofenziva i další kolo mobilizace

„Můžeme očekávat, že slova prezidenta Bidena jasně naznačí, že válka na Ukrajině je jedním z hlavních dějišť konfliktu mezi demokracií a autoritářstvím,“ uvedl pro Onet Baranowski. Nejen na slova vyřčená šéfem Bílého domu se v úterý svět bude soustřeďovat. Velmi důležitý bude také zmiňovaný Putnův projev. Vybrané datum provází i určitá symbolika. Přesně 21. února 2022 Putin uznal nezávislost Doněcké a Luhanské lidové republiky, jak Události247 připomněly před pár dny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Někteří odhadují, že Rusko může povolat dalších až 250 tisíc vojáků

O tři dny později pak začala ruská invaze na Ukrajinu. I proto se očekává, že ve slovech ruského prezidenta bude jasný náznak jeho dalších kroků. Někteří očekávají, že Moskva zahájí v den ročního výročí invaze velkou ofenzivu. Jurij Felštinski, americký historik ruského původu také předpokládá, že bude vyhlášeno další kolo mobilizace, jak Události247 psaly na začátku února. I Ukrajina počítá s tím, že Rusko zesílí své útoky, a proto stále vyzývá Západ k další pomoci.

Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa