V ukrajinských zákopech se šíří superbakterie, na které běžné léky nefungují. Mohou se dostat do světa

Zranění ukrajinští vojáci jsou někdy převáženi i do nemocnic v západních zemích, kde se přišlo na šíření superrezistentní bakterie.

i Zdroj fotografie: 72e brigade / Creative Commons / CC BY
                   

Web Novinky informuje, že na superbakterie, které jsou odolné vůči antibiotikům upozornila lékařka z Německa. Do nemocnice, ve které pracuje, jsou přiváženy komplikované ukrajinské případy. Pro španělský web Al País internistka Marie Virginie Dos Santosová z berlínské univerzitní nemocnice Charité vypověděla, že zranění Ukrajinci nedostávají na frontě nutnou péči a medikaci „po celé týdny a měsíce“. Polní podmínky, ve kterých jsou vojáci často léčeni, bakteriím prospívají a vytváří se zde líheň, která přeje novým mutacím, píše web Novinky.

Němečtí experti se pustili do zkoumání

Předmětem šetření byly multirezistentní infekce v kostech a měkkých tkáních Ukrajinců převezených do Německa. Výsledky byly znepokojivé. Celkem 13 infekcí způsobily multirezistentní gramnegativní bakterie, píše web iRozhlas. Záludnost je hlavně v tom, že se nedají jednoduše léčit. „V zásadě tomu rozumíme tak, že pokud se o normální bakterie zajímáme z medicínského hlediska, tak jde o onemocnění. Superbakterie je pak taková, která bude odolná vůči běžné léčbě,“ uvedl pro web iRozhlas bakteriolog Ondřej Černý z Akademie věd.

Do světa se tak mohou dostat bakterie, na které nemusí zabrat ani silná antibiotika. Ze 47 zkoumaných vzorků v Německu byly téměř tři čtvrtiny (72 procent) rezistentní i na širokospektrální karbapenemy a novější antibiotoka Ceftazidim/avibactam i Ceftolozan/tazobaktam. Ty jsou přitom používány jako léky poslední volby v případech, kdy infekce nechce ustoupit. Němečtí experti zkoumali vojáky a civilisty, kteří byli v 6 případech zasaženi kulkou a 8 dalších zranil výbuch granátu či bomby, popisuje web Novinky.

Lékaři jsou v šoku

„Narazili jsme na zcela nové spektrum patogenů,“ uvedla Dos Santosová pro španělský server El País. Zjištěné skutečnosti odpovídají dřívějším studiím, které byly provedeny v Iráku. I v jejich konfliktních zónách vědci pozorovali vysokou míru bakteriální odolnosti při válečných podmínkách. Superbakterie mohou představovat velké nebezpečí. Potvrzují to stávající data a také odhady do budoucna.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lékaři v Berlíně zkoumali 10 ukrajinských mužů a 4 ženy

Kvůli odolnosti superbakterií zemře na celém světě více lidí než na nemoc AIDS a malárii dohromady, upozorňuje web iRozhlas. Odborníci odhadují, že do roku 2050 každý rok podlehne superbakteriím 12 milionů lidí. Server El País připomíná, že už před 5 lety zveřejnilo Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí studii, která uváděla, že na starém kontinentu zemře na následky superbakterií více než 33 tisíc lidí ročně.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články