Ukrajinská rozvědka ví, jaké další kroky plánuje Rusko. Ukončit válku se prý Putin nechystá

Válka na Ukrajině trvá už několik měsíců, ale konec je podle nejnovějších zpráv v nedohlednu. Moskva má údajně plán na dalších pár měsíců.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V posledních týdnech přichází z bojiště zprávy hlavně o ruských ztrátách. Na první pohled by se proto mohlo zdát, že Moskva by se mohla snažit v obavách konflikt raději ukončit. Podle ukrajinské rozvědky je tomu ale právě naopak. Rusové se podle hodnocení vojenské rozvědky budou pokoušet pokračovat v útočných operacích. V žádném směru se jim zatím nepodařilo dosáhnout (plánových) cílů. Uvědomují si, že prohrávají, ale ukončit válku se nechystají,“ cituje web Čas mluvčího ukrajinské rozvědky.

Další mobilizace je na spadnutí

Kyjev je podle něj připravený na všechny možnosti útoku. Tajná služba odhaduje, že ruská armáda ztratí v dalších čtyřech až pěti měsících minimálně 70 tisíc vojáků. Podle nich je ale na to Moskva připravená. Přitom už nyní se ruské ztráty počítají na statisíce. Podle ukrajinského ministerstva obrany přišla ruská armáda o téměř 110 tisíc vojáků. Ukrajinci očekávají, že se ruské jednotky budou snažit nejen znovu zaútočit na ukrajinské cíle, ale budou se snažit udržet si také pozemní spojení s poloostrovem Krym, který Moskva anektovala v roce 2014.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ministr obrany Sergej Šojgu nedávno oznámil, že ruská armáda chce rozšířit své řady z 1 na 1,5 milionu vojáků a vytvořit nové vojenské jednotky

Ukrajinci ale nedovolí, aby se Rusové opět dostali za řeku Dněpr poté, co ukrajinské síly znovu získaly zpět město Cherson. Pro své další útoky zároveň musí Rusko získat posily. I proto náčelník ukrajinské rozvědky Kyrylo Budanov nedávno varoval, že Rusko rozhodlo, že 5. ledna začne další vlna mobilizace. „Nevím, jestli to oficiálně vyhlásí. Ale v plánech mají zapsané datum 5. ledna,“ cituje web Čas Budanova slova pronesená pro stanici BBC. O novém náboru, který by měl být pro vojenské registrační úřady snazší, informovaly Události247 před pár dny.

Západ musí pomoci

Oprávnění pokračovat v mobilizaci dává ruským úřadům skutečnost, že Putin dosud nevydal žádný formální příkaz, který by částečnou mobilizaci vyhlášenou v září ukončil. Na koci října pouze vyhlásil její konec. Moskva ale nespoléhá jen na další posily z nově rekrutovaných. Podle náčelníka ukrajinského generálního štábu Valerije Zalužného cvičí Rusové už nyní další armádu čítající 200 tisíc mužů. Ti mají být součástí další ruské ofenzivy, která má být spuštěna podle něj v lednu, případně na jaře, připomíná web Čas.

Zalužnyj předpokládá, že se ruské jednotky pokusí znovu dobýt také Kyjev. Aby Ukrajina odolala má proto Západ zesílit svou podporu. Podle Zalužného bude nutné na zahnání Rusů do pozic před invazí Kyjev potřebovat zhruba 300 tanků, 600 až 700 bojových vozidel pěchoty a 500 houfnic. Podle experta Vojtěcha Bahenského je zásadní také přezbrojení ukrajinské protivzdušné obrany, které už začalo. Pro web Seznam Zprávy ale upozornil, že západní země mají také své technické limity.

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Pes štěká v noci do prázdna: Možné důvody a jak ho to odnaučit
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Selhání ledvin se špatně rozeznává: Nečekané příznaky jako otoky kotníků a svědění kůže
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nová umělá inteligence se sama vyvíjí stejně, jako tomu bylo při Darwinově evoluci
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„Létající“ tank T-80 existuje i v pomalejší verzi UD bez plynové turbíny: měl být budoucností SSSR, ale slyšet je o něm stále