Válka na Ukrajině se promítá i do uměleckého světa. Zelenskyj promluvil na nové vernisáži

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dostal příležitost oslovit publikum přehlídky výtvarného umění. Jeho projev byl streamován při zahájení jedné z výstav.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server Ther Art Newspaper, ukrajinská hlava státu promluvila k účastníkům vernisáže, kterou spolupořádal PinchukArtCentre a Victor Pinchuk Foundation. Za těmito organizacemi stojí Viktor Pinčuk, který je jedním z největších ukrajinských oligarchů a zároveň manželem dcery bývalého ukrajinského prezidenta Leonida Kučmy.

Přispěli významní umělci

Zelenského projev byl streamován k zahájení výstavy This is Ukraine: Deffending Freedom, na které se kromě PinchukArtCentre podílela také Kancelář ukrajinského prezidenta a ukrajinské ministerstvo kultury. Zelenskyj k přítomným návštěvníkům promluvil svým tradičním strhujícím způsobem, když vyzval k podpoře ukrajinského boje uměním. „Jsem si jistý, že výstava umožní lidem pocítit, co pro Ukrajinu znamená bránit svobodu,“ cituje ukrajinského prezidenta server The Art Newspaper.

iZdroj fotografie: S vědomím Velvyslanectví Ukrajiny v Praze / Facebook
Volodymyr Zelenskyj

V paláci Scuola grande Della Misericordia di Venezia jsou k vidění díla ukrajinských umělců, ale i hvězd současného světového umění. Všichni se rozhodli ve své tvorbě reagovat na válku na Ukrajině. Jde i o významná umělecká jména jako je Damien Hirst, Takashi Murakami nebo Marina Abramovič. Vzkaz návštěvníkům této výstavy poslala také první dáma Olena Zelenská. Její poselství přečetl při zahájení výstavy ukrajinský velvyslanec v Itálii Jaroslavy Melnyk.

Makov jako symbol ukrajinského vzdoru

Zelenská svůj dopis zakončila odhodlaným prohlášením, že „Ukrajina rozhodně vyhraje“. Vernisáž This is Ukraine: Defending Freedom není na benátském bienále jedinou, která odráží ruskou invazi. Jak informuje ČTK, tématu války se výrazně na přehlídce současného výtvarného umění v Benátkách věnuje Pavel Makov. Ukrajinský umělec je na letošní italské akci symbolem vzdoru vůči ruským útokům, které v posledních dnech intenzivně míří také na jeho domovské město Charkov.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Charkov po raketovém útoku

Z něj Makov odjel autem 2. března společně s manželkou a 92letou matkou. A to v momentě, kdy jim létaly nad hlavami ruské rakety. Kromě dětí musel umělec na Ukrajině nechat i svá díla. Přesto je jeden jeho počin k vidění. V benátském pavilonu je vystaveno jeho sochařské dílo, které přivezla z Ukrajiny jedna z kurátorek. A nejde o nic maličkého. Pyramidovitá fontána tvořená trychtýřem umístěném na betonové zdi měří 3,5 metru.

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články