Rusové i Ukrajinci se připravují na velké bitvy, které přijdou už brzy. Pokud Putin neuspěje, hrozí mu konečná porážka

Někteří experti předpokládají, že konflikt na Ukrajině vstoupí v následujících měsících do kritického období, kdy boje zesílí.

i Zdroj fotografie: Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Válka na Ukrajině trvá už téměř rok a k míru se zatím neschyluje, připomíná web Express. Rusko přitom přišlo o desítky tisíc vojáků i techniky. Přesto odborníci očekávají, že boje výrazně zesílí. Na brzké zásadní a velké útoky se má připravovat Rusko i Ukrajina. „V tuto chvíli je mezi Ruskem a Ukrajinou ve válce relativní nečinnost, protože obě strany připravují v nadcházejících týdnech a možná měsících velké ofenzivy. Může to být klid před bouří,“ uvedl pro Express bývalý důstojník britské armády Richard Kemp.

Nová ofenziva může přijít z různých směrů

Důstojník zároveň řekl, jak útoky proběhnou. Podle Kempa Putin mobilizuje své síly, které pošle na Ukrajinu. Možností, kudy nejsilnější útoky povede, je několik. „Mohl by útočit z jihu směrem k oblasti Donbasu. Mohl by útočit ze severu z Běloruska, nebo ze severovýchodu zevnitř Ruska směrem na Kyjev,“ nastínil pro Express muž, který sloužil u britské armády téměř 30 let. Ukrajina nemá na další ruský krok čekat v nečinnosti. Vojáci se připravují na další masivní ofenzivu, která má podle zprávy ze Spojených států přijít už na jaře, píše web CNN Prima News.

Podle Kempa se ale musí Ukrajinci nejen bránit, ale také přejít do útoku. „Zda tyto dvě věci dokážou udělat společně se teprve uvidí. Jejich útok bude směřovat dolů směrem na jih,“ uvedl pro Express. Nová ofenziva Ruska by podle Kempa mohla být zároveň Putinovým „posledním hodem kostkou“. Uvedl to v souvislosti s tím, že Rusko už nutně potřebuje ve válce na Ukrajině dosáhnout výrazného vítězství. V Rusku kvůli válce roste nespokojenost s ruským prezidentem.

Putinova pozice v ohrožení

Někteří Putinovi odpůrci se dokonce připravují na možnost ozbrojeného povstání, jak Události247 informovaly o víkendu. Další porážka na Ukrajině by pro Putina znamenala konečnou porážku vedoucí ke svržení režimu. Varuje před tím i Kemp. „Pokud toho (významného vítězství na bojišti) nemůže dosáhnout z hlediska posledního hodu kostkou, mohla by to pro něj být velmi chmurná budoucnost s možností, že proti němu dojde v Rusku k nějakému puči. Bude si to muset uvědomit,“ uvedl pro Express bývalý britský důstojník.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Kremelská propaganda je v Rusku velmi silná

Nepředpokládá zároveň, že by odpor vzešel ze strany obyvatelstva, protože šéf Kremlu je stále velmi oblíbený mezi ruským lidem. Jiná situace ale je u některých elit, jejichž nespokojenost roste a mohly by proti Putinovi zasáhnout. Jeho konec ale nemusí znamenat konec války. Rusko už do války investovalo příliš mnoho na to, aby se bez dalšího vrátilo územně před 24. únor 2022.

Kdo má podle vás větší šanci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Scvrklý svetr už nemusí letět do koše. Zachránit se dá mrazem nebo pomocí alobalu
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Kopřivu dvoudomou znali už staří Egypťané. Její pozitivní účinky na artritidu potvrdila i věda
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Nafukovací návnady z Děčína matou ruské vojáky. I kvůli nim mohou hlásit až neuvěřitelná čísla některých zničených zbraní
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa