Válka skončí do Vánoc, tvrdí Putinův dlouholetý přítel. Prý ho přemluví

Poslední události, které se na Ukrajině odehrály zatím nenaznačují, že se blíží konec celého konfliktu. Jeden vlivný politik přesto slibuje brzké ukončení války.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ruská invaze na Ukrajinu začala před téměř 9 měsíci. Za tu dobu se toho odehrálo hodně. Obě strany ztratily mnoho lidských životů. Moskva v prvních dnech plánovala obsazení celé země, což se nepodařilo. Kvůli tvrdému odporu Ukrajinců se ruské síly musely brzy stáhnout z okolí Kyjeva. Válka tak proto většinu času probíhá ve východní části země. Tam se odehrávaly i ty nejtvrdší boje. Rusku se podařilo velkou část území Chersonské, Záporožské, Doněcké a Luhanské oblasti obsadit.

Rusko ztrácí

I proto na konci září ruský prezident Vladimir Putin zmiňované oblasti anektoval. S odstupem času se to zdá jako velmi unáhlené rozhodnutí, protože Ukrajincům se daří postupně okupovaná území osvobozovat. Moskva snáší porážku trpce, což bylo znatelné, a to hlavně při stáhnutí ruských sil z Chersonu. Přesto se Rusko nevzdává a snaží se ukrajinskou morálku zlomit, například skrze vzdušné útoky na kritickou infrastrukturu. Rozsáhlé výpadky proudu kvůli tomu postihly miliony Ukrajinců, jak Události247 psaly zde.

Před zimou jde o velmi nepříjemnou zprávu, a proto se dá předpokládat, že Západ bude na Rusko vyvíjet čím dál větší tlak přes sankce, aby došlo k ukončení konfliktu. Přispět k tomu navíc může i jeden významný evropský politik. Dlouhodobě panují sympatie mezi šéfem Kremlu a bývalým italským premiérem Silviem Berlusconim. Nedávno šokoval svět svým prohlášením o tom, že Putin byl k válce na Ukrajině donucen a cílem je dosadit do čela země slušné lidi.

Berlusconi si je jistý

V jednom ze svých projevů v italské dolní komoře se také pochlubil, že si s ruským prezidentem vyměnil „sladké dopisy“, jak Události247 informovaly zde. Není Berlusconi tvrdí, že je tou pravou osobou, která je schopna Putina přesvědčit k ukončení války na Ukrajině. Konflikt má podle něj skončit do Vánoc, jak informuje web Spectator. „Myslí si, že to dokáže. A pokud to dokáže, aniž by podkopal pozici NATO, mohl by se zapsat do dějin jako hrdina,“ uvedl pro server Spectator italský ministr kultury Vittorio Sgarbi.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Berlusconi se v minulosti pochlubil svým kolegům ve straně Forza Italia, že ho Putin počítá mezi svých pět přátel, které má

Berlusconi má mít údajně připravený svůj soukromý tryskáč, kterým může na mírová jednání za Putinem vyrazit. Jak připomíná web TN, 86letý bývalý italský premiér se během války snažil neúspěšně ruskému prezidentovi dvakrát dovolat a není jasné, proč by jeho nový pokus měl být úspěšný. Zároveň ale v jeho prospěch hraje jejich přátelství z minulosti. Putin několikrát navštívil Berlusconiho v letní rezidenci na Sardinii a italský expremiér byl zase na poloostrově Krym.

Že by se nechal Putin přemluvit?

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články
Jak z obyčejné pánve udělat nepřilnavou: Stačí trocha oleje a přibližně hodina času. Jídlo se na ni už nikdy nepřichytí
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Nápoj, který dokáže zbavit špatného cholesterolu a chronických onemocnění. Skládá se z obvyklých surovin
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Proč královské ženy odpradávna musely rodit před velkým davem lidí: Některé kvůli tomu málem přišly o život
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
„K zemi půjdou jako kachny“, nové rychlopalné dělo je zabijákem stíhaček, dronů i plavidel. Doplní ho nezastavitelná raketa