Obavy sílí: Přijde Rusům ve zbraních na pomoc další země? „Nenechte se zatáhnout do války,“ vzkazují Ukrajinci

Spojenectví Ruska a Běloruska může přerůst v nové nebezpečí. Generální štáb Ozbrojených sil Ukrajiny proto vydává varování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Rusové ve válce na Ukrajině nejsou příliš úspěšní. Od začátku konfliktu ztratili tolik mužů, že musel ruský prezident Vladimir Putin přistoupit k částečné mobilizace. Oficiálně mělo být do armády povoláno zhruba 300 tisíc Rusů. Přesto se začíná mluvit o druhé mobilizaci, jak Události247 psaly zde. Další kolo náboru se má týkat až 700 tisíc Rusů. Přestože jde zatím jen spekulaci, nebylo by to nijak překvapivé. Podle jedné z prognóz má Kreml ztratit ve válce na Ukrajině z 300 tisíc letos mobilizovaných mužů do léta zhruba třetinu, píše ČTK.

Bělorusové válku nechtějí

Samo Rusko si je vědomo, jak moc je pro zemi válka vysilující. I proto se mluví o tom, že se pokusí do bojů zapojit i Bělorusko a jeho vojáky. Ukrajina před tím varuje. „Vedení Ruské federace se nestará o životy ruských občanů, zejména o životy Bělorusů a Ukrajinců. Jejich metody nejsou nové. Teror, zastrašování, operace pod falešným praporem. To vše je využíváno k jedinému účelu – zatáhnout jakýmikoli prostředky Bělorusko do války na Ukrajině. Krev a nenávist rozdělují naše národy,“ cituje web Press vyjádření Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko je svému ruskému protějšku Putinovi zavázán, protože ho v minulosti podpořil.

Dále zdůrazňuje, že Bělorusko nepotřebuje válku. Navíc není jisté, jak by k takovému rozhodnutí běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka přistoupili občané. „většina běloruské populace je proti válce. Nechali jsme si udělat několik průzkumů veřejného mínění a výsledky nám říkají, že více než 90 procent si nepřeje, aby bylo Bělorusko zapojeno do této války. Což znamená, že i ta část lidí, která podporovala Lukašenka, je nyní proti tomuto rozhodnutí,“ uvedl pro web iRozhlas běloruský opoziční představitel Vladimir Astapenko.

Ploty na hranicích

I kdyby běloruská armáda byla aktivně zapojena do bojů na Ukrajině podle Astapenka by nebyla příliš nápomocná. „Morálka je na velmi velmi nízké úrovni, protože vojáci nevidí žádný důvod, proč by někam měli chodit, bojovat, zabíjet a možná být zabiti,“ uvedl běloruský opozičník pro server iRozhlas. Podle něj by se klidně mohlo stát, že běloruští vojáci přeběhnou na ukrajinskou stranu.

Lukašenko je velkým spojencem šéfa Kremlu. Oba muži v minulosti uvedli, že jsou přátelé. Právě z běloruského území na začátku konfliktu ruští vojáci zaútočili na sever Ukrajiny. Kyjev si je vědom, že z Běloruska hrozí nebezpečí, a proto staví na hranicích plot. Bariéra vzniká ve Volyňské, Rovenské či Žitomirské oblasti, píše web Seznam Zprávy. Kromě zdi s ostnatým drátem mají na místě vznikat také zákopy. Ukrajinsko-běloruská hranice je dlouhá více než tisíc kilometrů, připomíná web Seznam Zprávy.

Nechá se Bělorusko nakonec zatáhnout Ruskem do války?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články