Spousta domácností má doma VHS kazety, které začínají mít obrovskou hodnotu. Reálné jsou i desítky tisíc korun za jednu

Pokrok v technologiích si způsobil, že některé věci se staly už jen pouhou vzpomínkou. Mezi nepoužívané skvosty patří například videokazety.

i Zdroj fotografie: Gnnwikifikator / Creative Commons / CC BY
                   

Populární videokazety známé pod zkratkou VHS se po 40 let těšily hojné oblibě lidí. V roce 2016 však jejich éra skončila, neboť se definitivně přestaly vyrábět videorekordéry, píše web TN. Z techniky, která byla v 80. letech výsadou bohatých a v 90. letech pak běžnou součástí domácností, se stala zastaralá technologie, kterou vytěsnily DVD nosiče. Mnozí však své filmové kazety prozíravě nevyhodili a teď mohou jásat. Některé tituly se totiž prodávají za tisíce korun.

Skvosty za miliony

Rekord v Česku drží animovaný film Akira s českým dabingem. „Sběratelé cenu vyhnali na 5500 korun,“ uvedl pro web Aktuálně fanoušek videokazet Petra Svoboda. Cena některých VHS však může být ještě mnohem vyšší. Podle Svobody jeden sběratel na internetu nabízel za videokazetu s filmem Honba za pokladem z roku 1990 s českým dabingem 30 tisíc korun. „Největší hlad je vždycky po hororech, čím méně známý a obskurnější, tím lepší,“ vysvětlil pro web Aktuálně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Někteří sběratelé mají doma tisíce titulů a dodnes si je pouští

Ještě více se pak dá vydělat na starých videokazetách v zahraničí. Nejdražší VHS kazetou všech dob je originální zabalené první vydání filmu Back to the future (Návrat do budoucnosti), které se v aukci vydražilo za 75 tisíc dolarů (1,65 milionu korun), píše web Chip. V přepočtu za více než milion korun se v roce 2021 vydražila také VHS kazeta s filmem Star Wars, za kterou fanoušek zaplatil 57 600 dolarů (1,27 milionů korun).

Staré klasiky za velké peníze

Žádané jsou také filmy od Disneyho. Některé animáky se na platformě eBay prodávají až za tisíce eur. Vysoké hodnoty dnes dosahují rovněž filmové trháky ze 70. a 80. let minulého století jako jsou Čelisti, Rambo či Dobyvatelé ztracené archy – Indiana Jones, píše dále web Chip. Lidé mohou zjistit cenu svých VHS kazet prozkoumáním aktuálních aukcí. Všeobecně však platí, že čím je titul vzácnější a starší, tím je jeho hodnota vyšší.

Sběratelé hledají hlavně první vydání či speciální edice. Velkou roli hraje také stav kazety, a proto jsou nejvíce ceněné originálně zabalené kopie. Sběrateli jsou většinou lidé, kteří mají tento způsob sledování filmů stále rádi. Mladá generace naopak ani nemusí vědět, co VHS přehrávače a videokazety jsou, protože ke sledování filmů už většinou používají streamovací služby.

Vlastníte staré videokazety?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články