Zloději mají nový trik, jak se dostat lidem do bytů: Stačí jim k tomu vidlička

Vykrádání bytů není žádnou novinkou, ale s napjatou situací ve společnosti se zvyšuje počet případů. Zloději jsou navíc čím dál vynalézavější.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

V loňském roce v Česku výrazně stoupla kriminalita, informuje web TN. Zatímco v roce 2021 evidovali policisté od ledna do listopadu 142 500 trestných činů, v roce 2022 jich bylo za stejné období o zhruba 28 tisíc více. Většinou šlo o majetkovou trestnou činnost. Do této kategorie se řadí i krádeže, kterých také přibývá. Zloději navíc vymýšlí stále nové způsoby, jak se dostat ke svému lupu. Vykradači domů se neuchylují ke svým činům nahodile. Dlouhou dobu si vhodné domy a byty pro svou loupež vytipovávají, píše web Bydlíme útulně.

Vidlička jako nástroj zlodějů

Někdy jsou natolik zkušení, že za sebou slušně zavřou dveře a při příchodu nemusí majitel ani zpočátku zjistit, že se stal terčem zlodějů. Teď se ale rozmáhá způsob, který zločince ihned prozradí. Pachatelé krádeží používají k otevírání dveří stále častěji vidličku, která poté zůstane zapíchnutá do těsnění dveří či pohozená u vchodu, píše web Bydlíme útulně. Ač se to zdá neuvěřitelné, že jídelní příbor slouží jako nástroj k vybílení bytu, je to tak.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Můžete zároveň sousedům oznámit, že se chystáte na nějaký čas odjet a požádat je, zda by si mohli více všímat pohybu osob u vaší nemovitosti

Zloději z vidličky jednoduše odstraní dva střední hroty a pomocí vnějších hrotů odemknou dveře. Mezi dveře a jejich rám vloží vidličku a jakmile se zuby dotknou zámku, otočí jí a dveře otevřou, vysvětluje web Bydlíme útulně. Hlavně v období po svátcích se mohly tyto případy objevit, protože zloděje lákaly vánoční dárky. Ani v lednu si ale zloději nedávají dovolenou, a proto je třeba dodržovat některá preventivní opatření.

Tři miliony za šest minut

Policie například radí, aby lidé na sociálních sítích nezveřejňovali svůj majetek a neinformovali o termínech, kdy se chystají z domu odjíždět, píše ČTK. Podle bezpečnostního experta agentury M2C Oldřicha Rutara může přilákat zloděje i jedna fotka z dovolené, proto je lepší ji sdílet například se zpožděním. Zvážit je možné také mechanické i elektronické zabezpečení bytu či domu. Do průměrně zabezpečeného bytu se lupič dostane během několika vteřin, případně minut, uvádí dále ČTK. Potvrzuje to i případ z pražského Karlína.

Zloděj si tam v prosinci během šesti minut přišel na majetek v hodnotě přesahující 3 miliony korun. Stačilo mu se v jednom z bytů, který si pronajal pokerový hráč, zmocnit kufru s žetony a penězi. O případu, který zachytily kamery informovala Policie s tím, že pachateli hrozí až osm let vězení. Ponaučením pro všechny může být fakt, že je dobré všechny cennosti ukládat tak, aby k nim měl zloděj alespoň ztížený přístup. Může jít o domácí trezory zabudované ve stěně či přichyceny k podlaze.

Setkali jste se s podobným případem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Martin Duplák
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články
Toto jsou nejčastější chyby při čištění podlah: děláte je také?
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
První pomoc od bolesti nabídne tenisový a lakrosový míček: Masáž s nimi pomůže od bolesti kloubů a zad
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Ženy to při autonehodě odnesou více než muži, zjistili vědci. Může za to konstrukce těla
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusko se vrací ke konceptu mnohatisícové tankové flotily po vzoru SSSR: rozjede to ve velkém, válku na Ukrajině to ale neovlivní; snad