Rok 2024 bude ve znamení úspor: Naplno totiž začne platit vládní úsporný balíček

Konsolidační balíček byl představen před pár týdny a lidé se snaží pochopit, že ozdravení veřejných financí je nevyhnutelné. Zatím však na ně jednotlivé opatření nedopadají.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V letošním roce mohou být lidé z hlediska vládních úspor klidní, výrazně je pocítí až od roku 2024, informuje web Seznam Zprávy. Vládní opatření ovlivní nejen daně a podnikání, ale také třeba důchodový systém. Celkem kabinet Petra Fialy hodlá zavést 55 různých opatření, jejichž cílem je snížení rozpočtu o 94 miliard korun. V roce 2025 by pak měly změny ušetřit dalších 53 miliard korun.

Vláda se do šetření pustila naplno

Jak vyplývá z návrhu státního rozpočtu ministerstva financí, v příštím roce se mají snížit výdaje o 89 miliard korun. Plány jsou takové, že schodek státního rozpočtu v roce 2024 nepřesáhne 235 miliard korun, píše web Seznam Zprávy. To znamená opravdu velké šetření vzhledem k tomu, že na konci května letošního roku skončilo hospodaření státu s deficitem ve výši 271,4 miliard korun, jak informuje ministerstvo financí.

Za meziročním zhoršením salda o více než 82 miliard korun má stát hlavně nárůst nákladů na sociální dávky a pomoc občanům a firmám s vysokými cenami energií, což v součtu stálo zhruba 90 miliard korun. V dalších měsících má být situace lepší. „Řekli jsme, že začneme s hubnoucí kúrou sami u sebe, a více než 20 miliard korun uspoříme příští rok na platech a na provozu státu. Myslím, že nejméně stejně vysokou částku ale musíme, vzhledem k vývoji hospodaření státu, ušetřit na výdajích ještě letos,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura na sociální síti.

Obavy mohou mít hlavně státní zaměstnanci

Podle návrhu má jejich počet výrazně klesnout. A to o více než tři tisíce, upozorňuje web Seznam Zprávy. Ti, co zůstanou pak musí počítat s nižším příjmem. O pět procent mají klesnout tarify a příspěvek pro zaměstnance krajských a obecních úřadů, které plní povinnosti státní správy, uvádí dále web Seznam Zprávy. Vládní opatření nicméně dopadnou na všechny obyvatele.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Změny dopadnou také na OSVČ, kterým se výrazně zvýší odvody na sociální pojištění

I proto je dobré se na některé změny připravit, jak Uádlosti247 informovaly tento týden. Opatření se dají udělat u změn sazby DPH, a to u některých produktů. Připravit se někteří mohou také na zpřísnění odchodu do předčasného důchodu. Včasným nákupem se dá vyhnout také zdražení dálniční známky. Přesto jsou změny, které na lidi dopadnou plnou vahou, a to jsou daňové změny. Téměř všichni proto musí počítat s tím, že budou v příštích letech hospodařit s menšími příjmy.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články