Vycvičení delfíni chrání ruskou námořní základnu v Černém moři. Mohou nosit i bomby

Americké satelitní snímky ukazují, že Rusové ještě před invazí na Ukrajinu přesunuli vojenské delfíny na námořní základnu v Sevastopolu.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jak informuje server Daily Mail, delfíni chránící ruskou námořní základnu v Černém moři podstoupili bojový výcvik v Krymském státním oceanáriu. Vodní savci dokáží chránit přístav před potápěči, nosit bomby nebo vyhledávat miny, což delfínům umožňují jejich echolokační schopnosti. Rusko převzalo kontrolu nad delfíny z Krymu po anexi poloostrova v roce 2014, píše Daily Mail.

Útoky pod vodou

Na základě analýzy satelitních snímků Námořní institut Spojených států (USNI) odhalil, že Rusové přesunuli dvojici delfínů k Sevastopolu ještě několik dní před invazí na Ukrajinu. Tedy před 24. únorem letošního roku. Podle Daily Mail se tak zřejmě jedná z ruské strany o obranný tah. Ukrajinské rakety totiž nemají takový dosah, aby dosáhly cílů v Sevastopolu, a tak Kyjevu zbývá jen proniknutí na základnu pod vodou, píše iDnes.

iZdroj fotografie: Ministry of Defence / Creative Commons / CC BY
Křižník Moskva

Přístav Sevastopol je velmi strategický, neboť je domovem ruské černomořské flotily, píše The Times. Nachází se tam mnoho cenných válečných lodí. Donedávna tam kotvil také křižník Moskva, který se potopil po zásahu ukrajinské rakety. Sevastopol má také dlouhou delfíní historii. Sovětský svaz tam tyto savce cvičil už před téměř padesáti lety. Ne vždy je ale cvičení delfínů jednoduché.

Nejde o jediné vojenské cvičené vodní živočichy

Jako každé zvíře je i delfín občas nezvladatelný, a to obzvlášť samci na jaře. I proto vešla ve známost historka z roku 2013, kdy několik delfínů ze sevastopolské základny uprchlo za láskou. „Opustili námořní cvičení a vydali se na milostné manévry,“ cituje armádní zdroj server Daily Mail. Sovětský svaz ale nebyl první, který začal s výcvikem delfínů. Program námořních savců byl založen v roce 1959 v americkém San Diegu poté, co se zjistilo, že delfíni skákaví jsou schopni doručovat zprávy a identifikovat námořní hrozby.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Běluha

Jak píše ČTK, Spojené státy pro potřeby námořnictví cvičí nejen delfíny, ale i mrože. Rusko má zase používat pro výzvědné účely také velryby. Delfíny Moskva v posledních letech používala na své námořní základně v Sýrii, což potvrdily satelitní snímky z roku 2018. O rok později objevilo Norsko u svého severního arktického pobřeží běluhu se speciálním postrojem s úchytem na kameru. Podle vědců měla být ruské výroby.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články