Za použití navigace s hlášením o radarech můžete v Německu dostat pokutu až 2500 Kč. V Belgii za to dokonce hrozí vězení

Řada řidičů při svých cestách používá navigaci. Díky tomu dojedou do cíle bez bloudění a bez zbytečných kolon.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Jak jsme na Událostech247 informovali už dříve, spousta řidičů má GPS navigaci připevněnou na čelním skle. To se jim však nemusí vždycky vyplatit a může z toho vzniknout problém při případné policejní kontrole. Nejen navigace, ale i jakékoliv další předměty totiž nesmí řidiči bránit ve výhledu z vozidla. Pokud si ji tedy umístíte do zorného pole, porušujete tím zákon a policie vám může udělit na místě pokutu až 2 tisíce korun.

Němci jsou přísnější

V Německu jsou v souvislosti s navigací ještě přísnější pokuty. Pokutu od tamních policistů navíc mohou dostat i Češi, kteří k západním sousedům jezdí například za prací, či na nákupy. V případě vážného dopravního přestupku je dokonce německá policie oprávněna zabavit zahraničnímu motoristovi jeho vůz, upozornil web E15.

Google Mapy, Waze i Apple navigace: Za jejich používání během jízdy hrozí řidičům tisícové pokuty

U západních sousedů můžete dostat pokutu za to, že v navigaci používáte funkci upozornění na rychlostní radary, píše web Cesty a výlety. Mezi českými řidiči je zmíněná funkce oblíbená, v Německu je ovšem zakázána, dodává web. Nesmí ji dokonce používat ani spolujezdec v autě. Důvodem k udělení pokuty za používání navigace ve výši 2 500 korun může být i to, že si ji umístíte přímo do zorného pole řidiče.

Za použití některých navigací hrozí řidičům v Belgii i vězení

Pokud projedete v Německu na červenou, hrozí vám za to pokuta ve výši až 320 EUR a zákaz řízení na jeden měsíc. Policie při posuzování tohoto přestupku hodnotí dobu, po kterou červená svítila, a také zda byl vaším jednáním někdo ohrožen. Telefonovat za volantem je v Německu přísně zakázáno, stejně jako v Česku, píše dále E15. Hrubým přestupkem je na německé dálnici také nebezpečné předjíždění. Za takzvané podjíždění auta zprava zaplatíte 100 EUR a více. Pokutu dostane i ten, kdo brání předjíždění zrychlováním.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Navigace s hlášením o radarech nejsou v některých evropských zemích povolené

V Belgii hrozí za použití navigace s hlášením o radarech dokonce vězení, píše web TN. V Německu je také zakázáno používání mobilních telefonů při řízení. Řidiči, kteří to poruší, mohou dostat pokutu až 60 EUR. „Já tedy nevím, ale nikdy mi policisté o navigaci nic neřekli. Někdy za jízdy držím mobil v ruce, to je fakt. Kdybych bydlel v Německu, tak asi nejezdím vůbec, protože nejsem úplně nejvzornější a asi bych byl brzy bez řidičáku,“ řekl Událostem247 řidič Miroslav Krupica z Brna.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články