Konec státního zastropování cen energií může být pro některé Čechy likvidační. Nadějí jsou nové smlouvy s dodavateli

Desítky tisíc lidí si v loňském roce nechaly zafixovat vysoké ceny elektřiny a plynu. Nyní mají naději na konec přeplácení i desítek tisíc korun ročně.

i Zdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don (Chữ Hán: 徵國單) / Creative Commons / CC BY
                   

Web Novinky informuje, že někteří dodavatelé energií již uvažují o tom, že od ledna předloží klientům, kteří mají draze fixované energie, novou smlouvu. Ta bude obsahovat výhodnější nabídku. Od roku 2024 má totiž skončit státní zastropování cen, což by pro některé Čechy mohlo být likvidační. Nadějí jsou pro ně právě nové smlouvy s dodavateli. „Loni na podzim byli lidé, kteří se například refixovali do dvou- nebo tříleté fixace. Je to nepříjemná situace a hledáme její řešení,“ uvedl pro web Novinky mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Podle něj jde o desetitisíce klientů.

Situaci chtějí řešit také společnosti E.ON a innogy

„Pokud zastropování cen opravdu skončí a pokud to situace dovolí, je možné, že tyto klienty oslovíme s novou nabídkou, jejíž podmínky se budou odvíjet od aktuální situace na trhu s energiemi,“ uvedl pro web Novinky mluvčí E.ON Roman Šperňák. Tito klienti loni uzavřeli smlouvy na ceny, které jsou mnohonásobně vyšší než stropy, jež nastavila vláda. Nyní jsou díky rozhodnutí kabinetu Petra Fialy chráněni, což by se ale mohlo od dalšího roku změnit. Situace na trhu už totiž není natolik dramatická.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Lidé by měli být při změnách cen za energie důslední a nenechat se od dodavatelů napálit

Konec zastropování a ponechání vysokých cen by pro rodinné rozpočty mohlo znamenat katastrofu. Web Novinky píše, že lidé s fixací z roku 2022 mohou platit u elektřiny za kilowatthodinu i 11 korun, u plynu pak 4,80 korun. Při roční spotřebě 3 tisíce kubíků to znamená až 50 tisíc korun ročně navíc. Aktuálně se přitom ceny pohybují kolem 2,50 korun za kWh. Díky tomu je cena v porovnání s loňskem u spotřeby 3 tisíce kubíků nižší o 73 tisíc korun ročně. Přesto je možné, že některé firmy budou chtít na klientech vydělat a nové smlouvy nenabídnou.

Pak už zbývá jen jediná možnost

„Říkám to nerad, ale odběratel se může podívat na sekci smluvní podmínky, kde je i penalizace za předčasné opuštění závazku, a propočítat si, jestli by pro něj nebylo finančně výhodnější odejít předčasně, zaplatit pokutu a najít si výrazně levnější produkt,“ vysvětlil pro web Novinky analytik společnosti ENA Jiří Gavor. Lepší to může být i z toho důvodu, že ceny energií pro koncové odběratele mají v následujících měsících ještě klesat. Pokuta za odstoupení od smlouvy ale může být i několik tisíc korun.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Náklady za energie tvoří pro řadu domácností jednu z největších položek

S návratem na hodnoty před pár lety nicméně lidé nemají počítat. Při rozhodnutí uzavřít novou smlouvu s dodavatelem energií si mají nadále dávat pozor i na další věci. Jde například o výši záloh vzhledem ke spotřebě. Některým lidem jsou nyní vraceny obrovské přeplatky, což ovšem také není ideální. „Zvýšili mi zálohy na dvojnásobek a teď mi ty peníze zase vracejí, v podstatě si ode mě půjčili zadarmo. Udělali si ze mě bezúročnou banku,“ uvedla pro web CNN Prima News Pavlína Pecová z Jablonecka, která má smlouvu s firmou Epet.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články