Ukrajina v posledních dnech dokazuje, že s dodávkami ze Západu je schopna dosahovat ve válce proti Rusku úspěchu. EU přesto čelí kritice.
Na úspěšnost ukrajinských operací na východě země díky americkým zbraním poukazuje web Express. Převahu Kyjeva připouští i úředníci dosazení v tamní oblasti Moskvou. V Charkovské oblasti přiznali, že ukrajinské síly převyšovaly ruské jednotky osmkrát. Ukrajinské úspěchy potvrzuje také americký Institut pro studium války (ISW), píše web CNN Prima News. Podle nejnovější analýzy vojáci proruských sil opustili i město Kyselivka, která je významným logistickým bodem v Chersonské oblasti.
USA jsou hlavním spojencem
Kyjevu hraje do karet také to, že úspěchy Ukrajinců ničí morálku ruských vojáků. Ti tak přestali na frontové linie posílat posily a nově utvořené jednotky, píše dále web CNN Prima News. Podle ukrajinského generálního štábu se podařilo od neděle do pondělí dobýt zpět více než 20 měst a vesnic. Z velké části se daří ukrajinské armádě díky dodávkám zbraní ze Západu. Hlavně z USA, jak připomíná web Express. Naposled americký prezident Joe Biden schválil balíček podpory v hodnotě 775 milionů dolarů, jak Události247 informovaly zde.
Kyjev se tak může těšit na další houfnice, protiraketové střely Javelin, drony či bezpilotní letoun. USA tak potvrzují, že jsou velkým spojencem Ukrajiny a jsou připraveny zemi pomáhat až do konce. To bude Kyjev potřebovat. V případě zvýšení dodávek ze Západu bude moci mnohem rychleji dát Rusku poslední ránu. I proto čelí Evropská unie kritice, že nereaguje mnohem pružněji. Ostrá slova vůči sedmadvacítce přišla z Litvy.
Litva EU nešetří
Podle tamního ministra zahraničí Gabrieliuse Landsbergise je nepochybné, že Ukrajina mohla Rusko porazit už před několika měsíci, pokud by dostala potřebné vybavení, píše web Express. „Kdybychom vyzbrojili Ukrajinu rychleji, tisíce domů by zůstaly stát a byly by zachráněny tisíce životů. Tisíc dalších dětí by teď byly v bezpečí se svými rodiči,“ uvedl litevský ministr na adresu EU, cituje ho web Express. Jednou ze zemí, která se zdráhá Ukrajině dodávat těžké zbraně je Německo.
Berlín svůj krok ospravedlňuje tím, že ukrajinští vojáci jsou vycvičeni na sovětských zařízeních a nejsou schopni ovládat západní tanky. Tato omluva už zřejmě ale bude lichá. Jak dále píše server Express, vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečností politiku Josef Borrel navrhl, aby země sedmadvacítky začaly cvičit ukrajinské vojáky. Nutné je ale připomenout, že se návrh neobjevuje poprvé. Podobný plán byl předložen už v únoru, tedy ještě před ruskou invazí, ale některé země EU návrh odmítly. Mezi nimi i Německo.