Lidé kvůli roztržitosti nechávají v bankomatech vybrané peníze. Problémy ale čekají i na případné nálezce

Banky pravidelně řeší se svými klienty zapomenuté peníze v bankomatu. Proces navrácení peněz může být v některých případech zdlouhavý.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spěch, nečekaná událost, nesoustředěnost. Příčin, proč lidé zapomenou u bankomatů na ten nejdůležitější krok, a to je odebrání bankovek, je mnoho. V případě muže z Brna to byl nečekaný telefonát, jak píše web Novinky. Kvůli hovoru odešel od přístroje dříve, než mu peníze vydal. Tím způsobil překvapení dalšímu muži, který bankomat navštívil. Aniž by stačil vložit do přístroje svou kartu, bankomat začal vydávat typické rachocení při vyplácení hotovosti. Muž ihned zmáčkl tlačítko „stop“, ale proces už nešlo zastavit.

Téměř třicet tisíc v bankomatu

Z bankomatu následně vyjela cizí karta a 197 bankovek, uvádí dále web Novinky. Následná přivolaná hlídka brněnských strážníků zjistila, že předchozí návštěvník bankomatu na místě zanechal téměř 30 tisíc korun. Měl štěstí na poctivého nálezce. „U republikových policistů strážníci obratem ověřili, že karta nepochází z trestné činnosti, a tak mohli kontaktovat šťastného majitele,“ cituje mluvčího strážníků Pavla Šobu server Novinky. Brněnský případ není zdaleka ojedinělý.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zapomenuté peníze v bankomatu se v průměru pohybují od jednoho tisíce do 3,5 tisíc korun

Přestože bankomaty upozorňují na odebrání peněz textem na obrazovce i zvukovým signálem, mnoho lidí odejde od přístroje bez bankovek. Banky případy počítají ročně na několik stovek, jak Události247 informovaly před pár týdny. O osudu peněz pak rozhodne, kdo další k bankomatu přijde. Většina nálezců je poctivá, protože si uvědomuje, že ponechání peněz není nejen správné, ale také trestné. V případě nálezu vyššího než pět tisíc korun jde o trestný čin zatajení věci, za který hrozí až jeden rok vězení.

Peripetie s nálezem

V případě částky pod 5 tisíc korun jde o přestupek proti majetku, za který je možné uložit pokutu až 50 tisíc korun, připomíná web iDnes. Nálezce ale i v případě své poctivosti může narážet na problémy. Web iDnes upozorňuje na případ, který se stal před dvěma lety. Tehdy paní Dáša zapomněla v bankomatu tisíc korun, což si uvědomila až o den později. Při pátrání po svých penězích zjistila, co všechno musel poctivý nálezce podstoupit. Po objevení bankovky v bankomatu zašel do nejbližší pobočky banky.

Tam pracovnice odmítla jeho vklad přijmout, protože ho neměla jak zaúčtovat. Odkázán byl na ztráty a nálezy na městském úřadě. Ani tam jeho nález nebyl přijat a došlo k odkázání na policii. Podle vyjádření Fio banky, které se konkrétní nález týkal, teprve odmítnutí státními institucemi, dovoluje pobočce vyplnit protokol o nalezené hotovosti, píše web iDnes. Ostatní banky ale mají často jiné postupy. „Pokud peníze zapomněl odebrat klient naší banky, banka jej na to upozorní a peníze mu připíše zpět na účet,“ uvedla pro server iDnes Jana Karasová z Air Bank.

I vám se už podobná věc stala?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články