Inflace se zvyšuje a představuje velký problém. Klesá kvůli ní kupní síla výdělků a úspor domácností, ale také přerozděluje bohatství a vnáší zmatek do cen.
Zdražování vidíme při nákupu potravin, drogerie, návštěvě restaurace, nebo když jedeme na benzínku natankovat, píše CNN Prima News. Za běžný nákup za tisíc korun teď zaplatíme o stovku až o dvě více než třeba před rokem, píše CNN Prima News. Ekonomové hovoří o poklesu reálných mezd, tedy, že si za stejnou výši výdělku pořídíme méně zboží, informuje dále CNN Prima News.
Inflace a životní úroveň
„Nyní se nacházíme v inflaci a hrozí, že přejdeme do stagflace. Na současné situaci je nepříjemné, že inflace roste rychleji než příjmy mnohých domácností, a to vede k poklesu životní úrovně,“ řekl už dříve Událostem247 ekonom Štěpán Křeček. Psali jsme zde. Právě domácnosti inflaci pociťují mezi prvními. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v květnu o 16 procent, což bylo o 1,8 procentního bodu více než v dubnu.
Na svých stránkách to uvádí Český statistický úřad. „Inflace je škodlivá mimo jiné proto, že přerozděluje bohatství. Chová se jako Jánošík, jen nebere výlučně bohatým a nedává jen chudým. Spíše než na výši vašeho majetku či příjmů záleží na tom, jak jste proti dopadům neočekávané inflace chráněni,“ uvedla pro CNN Prima News ekonomka Veronika Hedija.
„Inflace v první řadě bere zaměstnancům, kteří nemají v pracovní smlouvě zakotvenou indexaci mezd o výši inflace. Jejich reálné výdělky klesají. Vydělávají na tom naopak zaměstnavatelé, kterým tím pádem klesá reálná úroveň mzdových nákladů,“ doplnila ekonomka pro CNN Prima News. Pokles kupní síly mezd, a tedy i reálná úspora na personálních nákladech firem se podle expertů bude tento rok pohybovat okolo šesti procent, dodává CNN Prima News.
Pro dlužníky může být inflace výhodná
Některým domácnostem však může prudké zdražování pomoci, například pokud jsou v pozici dlužníků a splácejí nějaký úvěr, informuje CNN Prima News. Při sjednávání půjčky si dlužník s věřitelem domlouvají výši roční úrokové sazby. U krátkodobého úvěru bývá většinou po celou dobu jeho trvání neměnná, píše CNN Prima News. Pokud se tedy náhle zvýší inflace na nezvyklou úroveň, skutečná výše zaplacených úroků se snižuje. V některých případech dokonce může věřitel svému dlužníkovi ještě „platit“ za to, že mu peníze půjčil, doplňuje server CNN Prima News.
Největším dlužníkem je podle expertů stát, který na nečekaně vysoké inflaci vydělává hned dvakrát, píše CNN Prima News. Snižuje se totiž reálná hodnota jeho dluhu a má i vyšší příjmy z daní. Pokud nějaká věc stála před rokem tisíc korun bez DPH, pak samotná DPH činila při 21procentní sazbě 210 korun, informuje CNN Prima News. Kvůli inflaci však teď stejná věc stojí o 17 procent více, tedy 1170 korun. V takovém případě už stát z DPH inkasuje 245,70 koruny, připomíná CNN Prima News.